ثروتمندترین مرد تاریخ که بود و چگونه زندگی کرد؟ + تصاویر

در مطلب زیر از ثروتمندترین مرد تاریخ برای شما خواهیم گفت که اندوخته ثروتمندان امروز در مقابل اون قابل توجه نیست.
کد خبر: ۲۴۴۲۳۴
تاریخ انتشار:۲۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۰ - 19 March 2022
ثروتمندترین مرد تاریخ که بود و چگونه زندگی کرد؟ + تصاویر


به گزارش روزپلاس؛ غول های دنیای تجارت، ایلان ماسک و جف بزوس در حال حاضر در جنگی مداوم بر سر دستیابی به عنوان «ثروتمندترین فرد دنیا» به سر می برند. و تلاش های آن ها برای مغلوب کردن یکدیگر به درگرفتن رقابتی سرگرم کننده انجامیده است. با این حال، اگر به سراغ تاریخ برویم، این دو نفر در برابر ثروتمندترین مرد تمامی دوران ها اندوخته ی قابل توجهی ندارند، پادشاهی آفریقایی به نام مانسا موسی.

احتمالاً این سؤال برایتان پیش آمده که مانسا موسی که بود و چگونه زندگی ای داشت. این همان چیزی است که در این مطلب درباره ی آن صحبت خواهیم کرد.

مانسا موسی

ثروتمندترین مرد تاریخ که بود و چگونه زندگی کرد؟ + تصاویر

مانسا موسی حاکم امپراتوری سابق مالی در غرب آفریقا بود او در سال ۱۲۸۰ میلادی متولد شد و نامش را موسی اول گذاشتند. بعد از رسیدن به پادشاهی در سال ۱۳۱۲ میلادی لقب «مانسا» گرفت که در زبان ماندینکایی به معنای «سلطان» یا «امپراتور» است.

او بعد از پادشاه قبلی مالی، یعنی برادرش مانسا ابوبکر، قدرت را در دست گرفت که برای سفر به آنسوی اقیانوس اطلس سلطنت را واگذار کرد، سفری که بی بازگشت بود.

پادشاهی مالی تحت حکومت مانسا موسی گسترش یافت و از فاصله ی ۳،۲۰۰ کیلومتری اقیانوس اطلس تا محل کشور نیجریه ی امروزی امتداد داشت. پادشاهی مالی بخش هایی از کشورهای سنگال، موریتانی، بورکینافاسو، گامبیا، گینه بیسائو، گینه و ساحل عاج امروزی را دربرمی گرفت.

ثروت مانسا موسا از منابع طبیعی سرزمین تحت حکومتش به دست می آمد که طلا و نمک بود

در قرن چهاردهم میلادی، امپراتوری مالی را مالک نیمی از تمامی طلاهای قدیمی دنیا می دانستند. تک تک قطعات آن به مانسا موسی تعلق داشت.

به گفته ی کارشناسان، مانسا موسی دسترسی نامحدودی به گرانبهاترین ثروت آن زمان دنیا داشت.

مراکز داد و ستدی هم برای دیگر اقلام در قلمروی او وجود داشت، به همین دلیل او از راه این تجارت ها هم کسب ثروت می کرد.

ثروت خالص مانسا موسی ۴۰۰ میلیارد دلار تخمین زده شده است

ثروتمندترین مرد تاریخ که بود و چگونه زندگی کرد؟ + تصاویر

با وجود نوسانات مداومی که در ثروت خالص بزوس و مارک وجود دارد اما هر دوی آن ها ۲۰۰ میلیارد دلار شدن ثروت شان را تجربه کرده اند.

ثروت آن ها هنوز حدود صدها میلیارد دلار با ۴۰۰ میلیارد دلار فاصله دارد، رقمی که کارشناسان با در نظر گرفتن تورم برای ثروت مانسا موسی ارزیابی کردند.

به گفته ی کارشناسان، معادل امروزی ثروت موسی به قدری نفسگیر است که تقریباً غیر ممکن است که بتوان درکی از میزان ثروت و قدرت او داشت.

وقتی مانسا موسی در سال ۱۳۲۴ میلادی راهی یک سفر شد، اینطور که گفته می شود ۶۰ هزار مرد با خود به همراه برد.

کاروان همراه موسی متشکل از تمامی مقامات سلطنتی، سربازان، خدمتکاران، برده ها و چند بز و گوسفند برای تهیه ی غذا و نزدیک به یکصد شتر بود که هر یک باری از طلا داشتند.

 
آن ها بسیار مجلل هم سفر کردند چرا که اینطور که گفته می شود بیشتر آن ها لباس هایی از جنس ابریشم پارسی به تن داشتند و مزین به طلا بودند.

مانسا موسی دست خیر هم داشت

ثروتمندترین مرد تاریخ که بود و چگونه زندگی کرد؟ + تصاویر

بر اساس اسناد تاریخی، مانسا موسی به فقرایی که طی سفر خود با آن ها برخورد داشت طلا بخشید و هنگام عبور از قاهره و مدینه برای خرید سوغاتی، آن ها را با طلا طاق زد.

عمری، تاریخ نگار ایرانی درباره ی گفتگویش با یکی از امیران قاهره که با مانسا موسی ملاقات داشت، نوشته است. به گفته ی او موسی با اینکه به زبان عربی مسلط بود اما از طریق یک مترجم صحبت می کرد. او همچنین به خزانه ی قاهره مقدار زیادی طلا و دیگر چیزهای گرانبها بخشیده بود.

مانسا موسی در قاهره آنقدر طلا بخشید که باعث بحرانی اقتصادی شد

به گفته ی امیر قاهره، موسی قاهره را در ثروت خود «غرق کرد». ازدیاد طلا باعث افت ارزش آن شد و این امر منجر به وارد شدن خسارتی اقتصادی معادل ۱/۵ میلیارد دلار در سرتاسر خاورمیانه شد.

به گفته ی کارشناسان، مانسا موسی در مسیر خود به قدری از طلاهای امپراتوری مالی بخشید که مردم آفریقای غربی علاقه ای به تمجید و ستایش او در قطعات خود ندارند چرا که معتقدند او ثروت امپراتوری مالی را در بیرون آن هدر داد.

مانسا موسی به قدری قدرتمند بود که طی سفرش چند قلمرو را هم تحت سلطه ی خود درآورد

ثروتمندترین مرد تاریخ که بود و چگونه زندگی کرد؟ + تصاویر

از قرار معلوم خرید سوغاتی های ساده برای مانسا موسی کافی نبود. او قلمروی گائو که تحت پادشاهی سونگای در آفریقا را هم تحت سلطه ی خود درآورد و امپراتوری خود را تا انتهای جنوبی صحرای بزرگ آفریقا گسترش داد.

او از ثروت عظیم خود در جهت منافع عمومی هم استفاده می کرد. مانسا موسی در دوران سلطنتش در سرتاسر قلمروی پادشاهی خود دانشگاه، کتابخانه و بناهایی دیگر ساخت. برخی از این بناهای باستانی هنوز هم پابرجا هستند.

مانسا موسی خود و امپراتوری اش را بر روی نقشه دنیا حک کرددر یک نقشه اطلس به زبان کاتالان متعلق به سال ۱۳۷۵ میلادی، در بالای تیمبوکتو (که جزء امپراتوری مالی شد)، تصویری از یک پادشاه آفریقایی وجود دارد که نشسته بر تخت شاهی و با یک قطعه فلز گرانبها در دست به تصویر کشیده شده است.

در قرن نوزدهم میلادی، تیمبوکتو شهرتی افسانه ای به عنوان «شهر گمشده ی طلا» یافت و به مقصدی پرطرفدار در میان شکارچیان گنج و سیاحان بدل شد.

پس از مرگ مانسا موسی امپراتوری مالی از هم فروپاشید

این حاکم ثروتمند به خاطر پایه گذاری آموزش و تحصیل در غرب آفریقا تحسین و تمجید می شود. اما اگر او تا این حد ثروتمند و مورد احترام بود، پس چرا تا پیش از این چیزی درباره ی او نشنیده بودیم؟

پس از مرگ مانسا موسی، در حدود دهه ی ۱۳۳۰ میلادی، سلطنت او به پسرانش رسید. آن ها نتوانستند اتحاد و یکپارچگی امپراتوری مالی را حفظ کنند و ایالت های کوچک تر آن یکی پس از دیگری از امپراتوری جدا شدند.

وقتی اروپایی ها به آنجا رسیدند، این پادشاهی بالاخره به پایان رسید. به گفته ی کارشناسان، به تاریخ دوره ی قرون وسطی هنوز عمدتاً تنها از منظر تاریخ غرب نگاه می شود و به همین دلیل داستان مانسا موسی نسبتاً ناشناخته باقی مانده است.
بازگشت به ابتدای صفحه
ارسال به دوستان
ارسال نظر
روایت تصویری
نگاه دوم
پیشنهاد سردبیر
پربازدیدها

کاریکاتور موهن؛ واکنش منفی هواداران قالیباف و جلیلی به بی‌اخلاقی رضا کیانیان

بیرانوند در آستانه فسخ قرارداد با پرسپولیس!

فحاشی طرفدار‌ن منتسب به سعید جلیلی به بزرگانی که از قالیباف حمایت کردند/ بی‌آزار: جز کینه و عقده و فحاشی ندیدیم/ با این جماعت به مطلوب بعد از شهید اخلاق نمی‌رسیم

حکم اعدام مربی فوتبالی که به آزار کودکان متهم شده بود، شکست

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان اجرایی خواهد شد

تاکید هیئت مدیره پرسپولیس بر پیگیری حقوقی اقدام بیرانوند

باشگاه استقلال: هواداران منتظر عیدی ما باشند/ شایعات بمب و موشک را باور نکنید

۲ بمب نامدار استقلال در نقل و انتقالات خنثی شد/ آبی ها قید دو ستاره محبوب را زدند

چشم‌انداز مبهم کابینه رژیم صهیونیستی؛ انگیزه نتانیاهو از ادامه جنگ چیست؟

پیام «حمید نوری» پس از بازگشت به ایران برای منافقین

زمان حراج بعدی شمش طلا اعلام شد + شرایط

نحوه هلاکت ۸ نظامی اسرائیلی به روایت رسانه‌های عبری

آخرین نظرسنجی شناخت/ قالیباف در صدر / رشد آرای پزشکیان

ابعادی جدید از فساد گسترده در فوتبال ایران/ ۱۶ میلیارد فاکتور غیر واقعی کشف شد!

ناراحتی شدید مزدک میرزایی از حضور ورزشکاران و فوتبالیست‌ها در مراسم شهید رئیسی!

احمدی‌نژاد و ۶تای معروف ; خوش و بش فوتبالی احمدی‌نژاد با خبرنگاران و تبریک برای پیروزی پرسپولیس

۷ عبارت رایج کسانی که تظاهر به خوشحالی می‌کنند/ تفاوت های احساس خوشحالی واقعی و تظاهر به خوشحال بودن

بیانیه باشگاه استقلال درباره شکایت چند داور از نکونام

کاریکاتور موهن؛ واکنش منفی هواداران قالیباف و جلیلی به بی‌اخلاقی رضا کیانیان

روایت «الهام علی اف» از آخرین ساعات حضور کنار شهید رئیسی

گریه های مادر سید ابراهیم رئیسی برای فرزندش+ عکس

بیرانوند در آستانه فسخ قرارداد با پرسپولیس!

جدیدترین خبر درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان

همه چیز درباره بازی کریپتویی همستر کامبت/ چطور سکه‌های بیشتری جمع کنیم؟

خواننده معروف پاپ بر اثر تصادف شدید در آی سی یو بستری شد

یاشار سلطانی و صبا آذرپیک با شکایت چه کسانی روانه زندان شدند؟/ چندین شاکی خصوصی از افراد حقیقی تا بانک و معاونت حقوقی ریاست جمهوری و سازمان صداوسیما و بسیج شهردای

واکنش‌ها به ادعای جلیلی از نقش‌‌آفرینی‌اش در افزایش فروش نفت در دولت شهید رئیسی/ سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس یازدهم: اینکه صرفا با یک طرح فروش نفت زیاده شده غلط است

بیانیه مشترک ۸ کشور در حمایت از ایران در نشست شورای حکام