از استیک تا پیتزا با روکش طلا/ عرضه غذا‌های طلایی مجاز است؟

برخی از رستوران‌ها اقدام به عرضه غذا‌هایی با روکش طلایی می‌کنند که در قانون برای این موضوع چه از نظر قیمت و چه به لحاظ مجاز بودن یا نبودن عرضه آن، تدبیری اتخاذ نشده است.
کد خبر: ۲۲۵۸۳۴
تاریخ انتشار:۲۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۵ - 15 November 2021
به گزارش روزپلاس؛ یکی از تفریحات و سرگرمی‌های مردم جهان رستوران گردی و رفتن به کافه‌ها است و افراد در کنار خانواده یا دوستان خود قصد دارند برای لحظاتی هم که شده خوش گذرانی کنند و اوقات به یاد ماندنی را برای خود رقم بزنند.

در کشور ما نیز این اقدام عرف است و حال برخی‌ها به رستوران‌ها و کافه‌های لاکچری دارای منو‌های عیانی و برخی نیز با توجه به وضعیت مالی خود به اماکن نسبتا ساده و در خور بودجه خود می‌روند.

یکی از مسائلی که این روز‌ها در کافه‌ها و رستوران‌ها به چشم می‌آید، سرو غذا‌های خاص آن هم با روکش طلا است و در ادامه با دریافت هزینه‌های گزافی از مشتریان اقدام به کسب سود‌های نامتعارف می‌کنند.

کشاندن مردم به رستوران‌ها باعث شده تا صاحبان کسب و کار در این زمینه برای دریافت منفعت دست به تبلیغاتی بزنند و در شیوه و اقدامی جدید به سراغ گزینه سرو غذا‌های طلایی بروند و آن را برای رونق گرفتن کار خود انتخاب کنند.

از کباب، پیتزا و انوع فست فود‌ها گرفته تا انواع کاپ کیک ها، نوشیدنی ها، دسر و بستنی که کافه داران و رستوران دار‌ها اقدام به عرضه این محصولات با روکش طلا می‌کنند و بعضا هم صف‌های عریض و طویلی برای دریافت اینگونه محصولات تشکیل می‌شود.

از استیک تا پیتزا با روکش طلا/ عرضه غذا‌های طلایی مجاز است؟

قیمت یه پرس غذای طلایی چند؟

قیمت یک ورقه طلای خوراکی که در فروشگاه‌های لوازم قنادی می‌توان آن را تهیه کرد، هزار و ۲۰۰ تومان است که در بسته بندی‌های ۵۰ تایی یا ۱۰۰ تایی می‌توان این کالا را خریداری کرد، اما در منوی برخی از فست فود‌ها یک عدد پیتزا بدون ورقه طلا به عنوان مثال ۵۰ هزار تومان است، اما همان محصول با ترکیب ورقه طلا حدود ۱۲۰ هزار تومان برای مشتری آب می‌خورد، همچنین این موضوع برای غذا‌های کبابی نیز صدق می‌کند به عنوان مثال قیمت یک پرس استیک با روکش طلا حدود ۴۰۰ هزار تومان خرج برای مصرف کننده باقی می‌گذارد، حال قیمت همان استیک به صورت خام در بازار حدود ۱۲۰ هزار تومان است.

از استیک تا پیتزا با روکش طلا/ عرضه غذا‌های طلایی مجاز است؟

آیا روکش این غذا‌ها واقعا از طلاست؟

اینکه متصدیان رستوران‌ها مدعی می‌شوند که غذاهایشان دارای روکش طلا است صرف بر صحه گذاشتن بر گفته شان نیست و در اصل نمی‌دانیم که آیا این افراد واقعیت را بیان می‌کنند یا اینکه از ورقه‌های تقلبی زرد رنگ که مشخص نیست جنسشان از چیست و آیا خوراکی هستند یا خیر، به عنوان روکش طلا در غذاهایشان استفاده می‌کنند!

در حال حاضر قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار ایران حدود یک میلیون و ۲۷۰ هزار تومان است و از طرفی قیمت ورقه‌های خوراکی طلا که در بازار عرضه می‌شود هیچ تناسبی با قیمت طلای واقعی ندارد پس آن طور هم که می‌گویند طلا به خورد مردم داده نمی‌شود.

از طرفی معدود رستوران‌هایی هم وجود دارند که قیمت غذاهایشان بیش از قیمت معمولی است و متصدیان این رستوران‌ها مدعی هستند که از ورقه‌های خالص طلا در غذاهایشان به کار بردند.

اما در این بین بازار تستر‌های غذا در اینستاگرام هم حسابی داغ است و با بررسی برخی از صفحات مجازی مشاهده می‌کنیم که تعدادی از این افراد بدون در نظر گرفتن موارد بهداشتی و شرعی اقدام به تبلیغ سرو اینگونه غذا‌ها در فست فود‌ها و رستوران‌ها می‌کنند و مردم را برای مراجعه به این اماکن دعوت و آن‌ها را برای خرید این نوع از غذا‌ها تشویق می‌کنند.

از استیک تا پیتزا با روکش طلا/ عرضه غذا‌های طلایی مجاز است؟

با داغ شدن بازار غذای‌های طلایی، سودجویان فضای مجازی نیز مانند همیشه بیکار ننشسته و اقدام به فروش اقلامی با عنوان ورقه‌های طلای خوراکی می‌کنند که در واقعیت مشخص می‌شود که این ورقه‌ها از جنس طلای خوراکی نیست و سرانجام از نقره و مس سر در خواهیم آورد.

حال سوال اصلی این است که کدام سازمان قیمت اینگونه محصولات را تعیین می‌کنند؟ آیا برای این نوع از غذا‌ها تعرفه و لیست قیمتی از سوی اتحادیه مربوطه یا اصناف وجود دارد یا اینکه متصدیان رستوران‌ها سلیقه‌ای و دل بخواهی اقدام به قیمت گذاری بر روی محصولات طلایی خود می‌کنند.

از استیک تا پیتزا با روکش طلا/ عرضه غذا‌های طلایی مجاز است؟

به منظور بررسی بیشتر موضوع به سراغ مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران رفته و علت عدم نظارت بر نرخ گذاری غذا‌ها در رستوران لاکچری را از وی پرس و جو کردیم.

عرضه غذاهای طلایی مجاز باشد، نسبت به تخلف گرانفروشی ورود خواهیم کرد

محمد علی اسفنانی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران  اظهار کرد: اینکه بر روی یک غذایی روکش طلا می‌کشند و آن را به فروش می‌رسانند، در ابتدا باید مراجع مربوطه از جمله دانشگاه علوم پزشکی، دامپزشکی کشور و دیگر سازمان‌های مربوطه از حیث بهداشتی بودن آن و اینکه به مصرف کننده آسیبی وارد نکند، درباره آن اظهار نظر کنند.

از استیک تا پیتزا با روکش طلا/ عرضه غذا‌های طلایی مجاز است؟

وی افزود: پس از بررسی موضوع و تایید مجاز بودن عرضه این نوع از محصولات، بحث قیمتی مطرح می‌شود و در این باره باید سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان قیمت مربوطه را اعلام کند.

اسفنانی تصریح کرد: در صورت طی تمام این مراحل، اگر در عرضه این نوع از محصولات مشاهده شد که محصول مازاد بر قیمت مصوب در حال عرضه به مشتریان است، در صورت شکایت موضوع گرانفروشی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی افزود: با توجه به بازار و شرایط موجود این نوع از غذا‌ها مورد مصرف عامه نیست و تعداد محدودی از افراد در جامعه از آن استفاده می‌کنند و در صورت شکایت این افراد باز هم موضوع توسط سازمان تعزیرات حکومتی مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

نظر مراجع عظام تقلید درباره سرو غذا‌ها و دسر‌های دارای روکش طلا

دفتر حضرت آیت الله مکارم شیرازی در پاسخ به این سوال که خوردن غذای دارای روکش طلا چه حکمی دارد؟ اعلام کرد:

«این اقدام اشکالی ندارد».

پاسخ دفتر حضرت آیت الله صافی گلپایگانی به این سوال چنین بود:

«خوردن غذای دارای روکش طلا جایز نیست و حرام است».

از استیک تا پیتزا با روکش طلا/ عرضه غذا‌های طلایی مجاز است؟
بازگشت به ابتدای صفحه
ارسال به دوستان
ارسال نظر
روایت تصویری
نگاه دوم
پیشنهاد سردبیر
پربازدیدها

باید منتظر شلیک ۵۰۰۰ موشک و پهپاد به سمت تل‌آویو باشیم

ونس چه آینده‌ای برای امریکا می‌خواهد؟ بدترین غرایز ترامپی فعال می‌شود!

برگ برنده حسن یزدانی در مصاف با بروکس آمریکایی

مامارداشویلی؛ گران‌ترین دروازه‌بان جهان پس از یورو

پیامهای هسته ای ایران و آمریکا/ چرا «باقری کنی» فقط به احیای برجام فکر می کند؟

حمله پهپادی یمن به تلاویو هشداری جدی به رژیم صهیونیستی است/ درصورت  ماجراجویی جدید اسراییل در جنوب لبنان دست مقاومت بسته نخواهدبود

در شرایط بحرانی خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده اطلاع‌رسانی خواهد شد

نرخ بهره بین بانکی بالا رفت + جدول

اعضای شورای راهبردی انتخاب وزرا باشعار اجماع تناسب ندارند/ برخی میخواهند بافشار بر رییس‌جمهور نگذارند با آزادی کابینه را انتخاب کند/ حتی ازمیان اصلاح‌طلبان مجلس نیز یک نماینده برای عضویت در شورای راهبردی انتخاب نشده

ایران تاکنون تصمیم به تولید سلاح هسته‌ای نداشته است/ تصمیمی از سوی ایران برای حرکت در این مسیر ندیده‌ام

پیام‌رسان ایتا زیر ذره‌بین/ از دسترسی به داده‌های کلان تا ایجاد اتاق پژواک

طب سوزنی راهکاری اثربخش برای نازایی و ناباروری

موضع ثابت مقاومت درباره آتش‌بس/نتانیاهو مانع‌ اصلی است

رشد مسکن از منفی ۱۳ به مثبت ۷.۱ درصد رسید

ویدیو/ اخلاق در رقابت و رفاقت رقبا

سردار حاجی‌زاده: باعمل به تشخیص رهبری به فردی با مدیریت اجرایی قوی رای دهیم شاهد تحول خواهیم بود/ بالاترین مقام اجرایی کشور جای سعی و خطا و حضور فردی ستادی نیست

فریاد شیران: وساطت سرمربی تیم ملی برای محروم نشدن بیرانوند قبیح است

دارندگان سهام عدالت بخوانند / سود مرحله سوم سهام عدالت کی واریز می‌شود؟

یک بازیکن دیگر در آستانه‌ی جدایی از پرسپولیس

پیشتازی ترامپ در انتخابات آمریکا در آستانه مناظره/ حمایت اکثریت جمهوری‌خواهان و مستقل‌ها از ترامپ

انتقاد رضا جباری از سروش رفیعی

جلیلی در بازار تهران: برای مشکلات کشور برنامه داریم/ باید قدرت خرید برای مردم ایجاد شود

اقدام جدید باشگاه پرسپولیس علیه بیرانوند

گزینه رویایی پرسپولیس در نقش یک بازیکن تستی!

شلیک موشکهای برکان به اهداف نظامی رژیم صهیونیستی

بازخوانی دیدار آیت‌الله جوادی آملی با سعیدجلیلی در سال ۹۲/ انسان خوبی هستند، اما مدیر نیستند

تاریخ اکران فیلم Megalopolis فرانسیس فورد کوپولا اعلام شد

آیفون برای چه کسب کاری پیشنهاد میشود؟

نقد و سیاست