چرا جعفر، برادر امام عسکری(ع) را «کذّاب» می‌نامند؟/
نگاهی به تاریخ زندگانی ائمه معصومین(ع) نشان می‌دهد که بعد از واقعه خونین عاشورا و شهادت سالار شهیدان(ع)،در هر دوره‌ای، بوده‌اند افراد وابسته به خاندان رسالت که ساز مخالف زده و از مسیر حق خارج شده‌اند.
کد خبر: ۲۶۶۷۵۶
تاریخ انتشار:۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۲ - 04 October 2022
 دروغگویی که به دنبال مصادره «امامت» بود


به گزارش روزپلاس، هر چند انتساب به خاندان عصمت و طهارت علیهم‌السلام باعث افتخار و مایه مباهات است، اما این اعمال انسان‌ها و تقوایشان نسبت به پروردگار است که مبنای قضاوت درباره نیک یا بد بودن آن هاست که پروردگار متعال، جلّ‌جلاله، فرموده‌است: «إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاکُمْ» (حُجرات - 13)

نگاهی به تاریخ زندگانی ائمه معصومین(ع) نشان می‌دهد که بعد از واقعه خونین عاشورا و شهادت سالار شهیدان(ع)، در هر دوره‌ای، بوده‌اند افراد وابسته به خاندان رسالت که ساز مخالف زده و از مسیر حق خارج شده‌اند؛ بوده‌اند افرادی که خود را دلبسته راه اهل‌بیت(ع) خوانده‌، اما در میانه راه و هنگام فرارسیدن آزمون الهی، سر از بیراهه درآورده و حق را انکار کرده‌اند.

جعفر، فرزند امام هادی و برادر امام حسن عسکری علیهم‌السلام یکی از افرادی است که با وجود انتساب به اهل‌بیت(ع)، همچون پسر نوح، راهی جز راه حق را برگزید و به سبب غلبه هوای نفس و میل به قدرت، به انکار حق پرداخت و مسیری دیگر را که همراهی و همکاری با ظلمه باشد، برگزید.

روایت اقدامات جعفر که به دلیل افتراها و دروغ‌هایش   به ساحت پاک ائمه هدی(ع) به «جعفر کذّاب» (کذّاب: بسیار دروغگو) شهرت یافت، در واقع تذکر و انذاری است برای همه ما که حواسمان را جمع کنیم و بدانیم، صِرف وابستگی به خاندان  اهل ایمان، نمی‌تواند مانع از انحراف و کج‌روی ما باشد و به واقع، ملاک محاسبه نیک و بد افراد، میزان اعمال نیک و بد آن هاست.

گزارش شیخ صدوق(ره)

شیخ صدوق(ره) در کتاب ارجمند «اِکْمالُ الدّین و اِتْمامُ النّعمَة» که به موضوع غیبت و ظهور امام زمان(عج) می‌پردازد، در فرازهای مختلف (ج یک، صص40 تا 45)، مسئله فعالیت‌های خصمانه جعفر را علیه برادر و برادرزاده‌اش نقد و بررسی کرده است.

 طبق گزارش او، جعفر از دوران جوانی مسیری غیر از مسیر اهل‌بیت(ع) را پیمود و حتی گام در راهِ پرداختن به معاصی گذاشت. او به دلیل اتخاذ همین رویه، محرم اسرار امامت و مورد وثوق و اعتماد پدرش، امام هادی(ع) نبود و چنان‌ که شیخ صدوق می‌گوید، با آغاز امامت امام عسکری(ع)، به آن حضرت حسد ورزید.

به همین دلیل، از هیچ اقدامی برای آزار امام(ع) فروگذار نکرد. جعفر با دربار معتمد عباسی مرتبط بود و می‌کوشید نظر او را به خود جلب کند و از طریق قدرت عباسیان، زعامت شیعیان را به چنگ آورد.

شیخ صدوق، در گزارش طولانی خود، به این‌ نکته اشاره می‌کند که جعفر، حاضر شد به معتمد عباسی سالانه پولی معادل 200 هزار دینار پرداخت کند، به شرط آن ‌که ریاست وی را بر شیعیان به رسمیت بشناسد؛ ظاهراً قرار بود این مبلغ از محل وجوهات شرعی تأمین شود! جعفر درخصوص ولادت امام زمان(عج) اطلاعی نداشت، اما همواره از احتمال وقوع آن در بیم و نگرانی به سر می‌برد؛ به همین دلیل، تصمیم گرفت با اقامه نماز بر پیکر مطهر امام حسن عسکری(ع)، ادعای دروغین خود را تثبیت کند؛ اما با حضور به موقع امام زمان(عج) و ادای این جمله از دهان مبارک آن حضرت که «تَأَخَّرْ یَا عَمِّ فَأَنَا أَحَقُّ بِالصَّلَاةِ عَلَی أَبِی» (عمو! کنار بایست، من برای نماز خواندن بر پیکر پدرم، سزاوارترم)، تمام نقشه‌های او نقش بر آب شد و وجود نازنین ولی‌عصر(عج) بر پیکر مطهر پدر بزرگوارش نماز اقامه کرد.

جعفر در ادامه اقداماتش علیه مسیر حق، هنگامی که جمعی از مؤمنان و فضلای قُم با وی دیدار کردند و او را به دلیل ناتوانی در پاسخ دادن به سوالات آن ها، فاقد صلاحیت برای تصدی مسند امامت دانستند، برآشفت و معتمد عباسی را تحریک کرد که خانه برادر شهیدش، امام حسن عسکری(ع) را برای یافتن پسر وی بگردد؛ در حالی که اهل منزل امام(ع)، در آن لحظات غم افزا، عزادار بودند.

جعفر به این نیز اکتفا نکرد و دستور داد یکی از بانوان امام(ع) را به ظن مادر بودن، به زندان بیندازند. او که نتوانسته ‌بود به خواسته شوم خود برسد، در آخرین اقدام، مدعی میراث امام حسن عسکری(ع) شد تا مگر با این روش، دوباره بر وجود نازنین حضرت صاحب‌الامر(عج) دست یابد.

این درحالی بود که او، طبق شرع انور، اصولاً حقی از میراث برادر نداشت، چرا که مادرِ امام حسن عسکری(ع) در قید حیات بود و چون فردی از طبقه نخست وارثان در قید حیات باشد، به برادر متوفی که در طبقه دوم است، ارثی نخواهد رسید.

جعفر با وجود این اقدامات، باز هم در رسیدن به خواسته‌اش ناتوان بود؛ دستگاه وکالتی که از زمان امام سجاد(ع) شکل گرفت، قدرتی فراوان داشت و شیعیان راسخ در ایمان، با پشتوانه اصحاب وفادار امام عسکری و امام زمان علیهم‌السلام، به سلامت از آن گردنه خطرناک عبور کردند.

جعفر تا سال 271ق زنده ‌بود. او را بعد از مرگ، نزدیک حرم امام هادی و امام حسن عسکری علیهم‌السلام به خاک سپردند. 
بازگشت به ابتدای صفحه
ارسال به دوستان
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
روایت تصویری
نگاه دوم
پیشنهاد سردبیر
پربازدیدها

فراخوان واگذاری ظرفیت‌های بندری به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی

دیدار روسای مجالس ایران و مصر در ژوهانسبورگ

روابط ایران و مصر در ریل جدید؛ توافق برای نقشه‌ راه ارتقای روابط دوجانبه/ نقش‌آفرینی مخرب طرف‌های ثالث روابط تهران و قاهره از جمله رژیم صهیونیستی

ماهواره «نور ۳» با موفقیت پرتاب شد/ سردار حاجی‌زاده: دو پرتاب ماهواره دیگر تا پایان سال خواهیم داشت

خلبان تیزپرواز لرستانی درگذشت/ امیر خلبان پرویز رضایی که بود؟

نقدی برگزارش روزنامه همشهری درخصوص همسر رییس‌جمهور/ قیاسی اشتباه عامل ایجاد تقابل و دوقطبی/ بد دفاع کردن؛ زیانبارتر از تخریب

ماهواره نجم (نور ۳) به مدار ۴۵۰ کیلومتری با موفقیت به آسمان پرتاب شد/ از تصاویر این ماهواره برای نیازهای اطلاعاتی سپاه استفاده می‌شود

اولین طلای کاروان به نام والیبال ثبت شد/ عبور طلایی بلندقامتان از سد اژدها

رکورد زنی توییتر سابق در انتشار اطلاعات نادرست

رئیس جمهور: رشد نقدینگی در دولت سیزدهم به۲۶ درصد کاهش یافته است/ هر کاری که باعث ناامیدی مردم شود از نظر دولت، همراهی با دشمنان است

دستگاه‌های اجرایی برای اثرگذاری بهبود نرخ رشد اقتصادی بر معیشت مردم تلاش کنند/ حفظ، تداوم و ارتقای نرخ رشد اقتصادی مهم تر است

شکست پرسپولیس مقابل نساجی با گلزنی یک استقلالی

سازمان سنجش شرایط برگزاری کنکور ۱۴۰۳ را اعلام کرد

ضوابط و مقررات برگزاری کنکور ۱۴۰۳ تشریح شد/ اعلام زمان برگزاری کنکور

کارشناسان میراث فرهنگی ایران به آمریکا می‌روند

بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر در ۵ استان/ وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در ۶ استان

سرمایه بانک ایران و مصر افزایش می‌یابد

دیدار رهبران حماس،جهاد و جبهه مردمی در بیروت/ محکومیت تلاش برخی کشورها برای عادی‌سازی روابط

سوغاتی فرهنگی تاریخی آیت‌الله رئیسی برای ملت ایران

فراخوان واگذاری ظرفیت‌های بندری به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی

دیدار روسای مجالس ایران و مصر در ژوهانسبورگ

گلشیفته فراهانی، پدیده‌ای که در چشمان شما نگاه می‌کند و دروغ می‌گوید/ دروغگوی فراموش کار!

باشگاه پرسپولیس تایید کرد/ پیراهن اشتباهی را به خانواده فاطمه حمامی دادیم!

رئیسی: تحریم پول‌های بلوکه شده ایران پیش‌تر از این‌ها باید برداشته می‌شد/مانعی در برقراری روابط با مصر نمی‌بینیم/ بنا داریم روابط با عربستان را توسعه دهیم

عدم تایید مدارک علمی برخی نمایندگان فعلی مجلس صحت ندارد/ مصداق صحبت‌های سخنگوی شورای نگهبان، سینا کمالخانی است که از حضور در مجلس بازماند

شکست نوجوانان بسکتبال مقابل ژاپن/ ایران ششم شد

تداوم گفت‌وگو میان مقامات دو کشور/ امیرعبداللهیان: مذاکره در باب مسائل مورد علاقه دوجانبه مثبت و ثمربخش بود

رئیسی: نیروهای مسلح از تغییر ژئوپلیتیک منطقه جلوگیری‌ کردند/نباید هیچ گروه مسلحی در اطراف مرزها باشد

حادثه برای خانواده مداح معروف اصفهانی/ ‌مادر سیدرضا نریمانی فوت کرد

مدیرعامل بانک صادرات برکنار شد/ پس‌لرزه انتشار صورت‌های مالی بانک‌های دولتی

بازداشت خانواده حدیث نجفی صحت ندارد/ تکذیب خبرسازی دروغ رسانه‌های معاند در کرج

حداقل حقوق کارمندان و بازنشستگان دولت ابلاغ شد+ سند

کارشناسان میراث فرهنگی ایران به آمریکا می‌روند

پخش زنده فوتبال پرسپولیس ـ النصر در پلتفرم‌ها/ انتشار مستند رونالدو

بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر در ۵ استان/ وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در ۶ استان

شبکه «جام‌جم» اینترنتی شد/انتقال از تلویزیون به تلوبیون

کیم‌جونگ اون پس از 6 روز با مجموعه‌ای از هدایا روسیه را ترک کرد

خودروهای کارکرده از کسب مجوز سازمان استاندارد و محیط زیست معاف شدند

سرمایه بانک ایران و مصر افزایش می‌یابد

دیدار رهبران حماس،جهاد و جبهه مردمی در بیروت/ محکومیت تلاش برخی کشورها برای عادی‌سازی روابط

سوغاتی فرهنگی تاریخی آیت‌الله رئیسی برای ملت ایران

ارتقای همکاری‌های ایران و امارات در حوزه سلامت