سرانجام همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد، ملک سلمان، پادشاه سعودی در اقدامی که نشان از وداع کامل وی با قدرت دارد، فرزندنش محمد بن‌سلمان را به‌عنوان رئیس شورای وزیران (معادل نخست‌وزیر) انتخاب کرد.
کد خبر: ۲۶۶۴۸۹
تاریخ انتشار:۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۷ - 02 October 2022
دردسرهای شاهزاده تاریکیبه گزارش روزپلاس؛ سرانجام همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد، ملک سلمان، پادشاه سعودی در اقدامی که نشان از وداع کامل وی با قدرت دارد، فرزندنش محمد بن‌سلمان را به‌عنوان رئیس شورای وزیران (معادل نخست‌وزیر) انتخاب کرد. 

این درحالی‌است که قبلا بن‌سلمان به‌عنوان ولیعهد پادشاه نیز انتخاب شده و بسیاری از اختیارات ملک سلمان نیز به وی محول شده بود. اکنون بن‌سلمان در حالی خود را برای حضور در راس هرم قدرت در ریاض آماده می‌سازد که بحران‌های عمیق و مزمنی دامنگیر وی و همراهانش شده است. 

محمد بن‌سلمان، ولیعهد قدرتمند عربستان، در یک جابه‌جایی دولتی به‌عنوان نخست‌وزیر معرفی شد؛ پستی که به‌طور سنتی در اختیار پادشاه بود. محمد بن‌سلمان که پیش از این چندین سال در عمل حاکم واقعی این پادشاهی بود، پیش‌تر معاون نخست‌وزیر در زمان ملک سلمان و همچنین وزیر دفاع بوده است. 

خبرگزاری فرانسه در گزارش ۲۷سپتامبر نوشت، برادر کوچک‌ترش، خالد بن‌سلمان که معاون وزیردفاع بود جایگزین وی به‌عنوان وزیر دفاع می‌شود. براساس فرمان سلطنتی ملک سلمان که توسط خبرگزاری رسمی عربستان منتشر شد، روسای سایر وزارتخانه‌های مهم ازجمله کشور، امور خارجه و انرژی در جای خود باقی‌ماندند. شاهزاده محمد که ماه گذشته ۳۷ساله شد، از سال ۲۰۱۷ در صف اول جانشین پدر بیمارش به‌عنوان پادشاه بوده است.

شاهزادگان ناراضی 

یکی از بحران‌هایی که بن‌سلمان پیش‌روی خود خواهد داشت، شاهزادگان ناراضی دربار است. اگرچه بن‌سلمان بسیاری از این شاهزادگان ناراضی را بازداشت یا حتی به بهانه‌های گوناگون ازبین‌برده‌است اما براساس گزارش‌های موثق، برخی شاهزادگان هنوز مخالفت مخفیانه خود را با ولیعهدی بن‌سلمان و متعاقبا پادشاهی وی داشته و درصدد کودتا علیه وی با حذف فیزیکی شاهزاده پرحاشیه سعودی هستند. 

طی روزهای اخیر، اخبار زیادی درخصوص وضعیت بد محمد بن‌نایف، اصلی‌ترین رقیب بن‌سلمان در دربار سعودی شنیده می‌شود. طبق گفته منبع سعودی لیکس، رفتار بسیار بدی با محمد بن‌نایف صورت می‌گیرد و او از دیابت و فشارخون بالا رنج می‌برد؛ این درحالی‌است که وی در حبس هیچ دارویی دریافت نکرده و همین مسأله باعث شده تا تقریبا ۲۲ کیلو وزن او کاهش یابد و دچار افسردگی و اختلال روانی شود. این منبع در ادامه فاش کرد اخبار موثقی از شکنجه وحشیانه محمد بن‌نایف به‌دست‌آورده‌است و وی گاهی از خوابیدن منع شده و برای چند روز دست‌وپا و چشم بسته نگه داشته شده است. 

محمد بن‌نایف در پنجم مارس ۲۰۲۰ همراه عمویش، احمد بن‌عبدالعزیز و به دستور محمد بن‌سلمان به اتهام خیانت دستگیر و روانه زندان شد. بن‌نایف که از متحدان سعودی مورد اعتماد سیا بود، از سال ۲۰۱۲ تا سه سال پس از آن‌که ولیعهد شود، در سمت وزیر کشور عربستان حضور داشت. وکلای مدافع تاکید کردند که بن‌نایف بدون اتهام تا به امروز در بازداشت است.

اصلاحات بی‌بنیان

بن‌سلمان طی دو سال اخیر دست به اصلاحاتی زده که آن را نماد «گذار جامعه سعودی» به وضعیتی مطلوب قلمداد می‌کند. او این اصلاحات را در قالب برنامه‌ای موسوم به «چشم‌انداز ۲۰۲۰» صورت داده است. 

این تغییرات و اصلاحات شامل اعطای حق رانندگی به زنان، افتتاح سینما، استقبال از گردشگران خارجی، بی‌‌اعتنایی به پلیس مذهبی و میزبانی از ستارگان پاپ و مسابقات بوکس سنگین‌‌وزن و برجسته و سایر رویدادهای ورزشی می‌‌شود. بااین‌حال، او همچنان منتقدان را زندانی کرده و در یک پاکسازی گسترده از نخبگان کشور، حدود ۲۰۰شاهزاده و تاجر را در هتل ریتز کارلتون ریاض به بهانه فساد مالی (آنچه بن‌سلمان خود بیشتر از همه به آن مبتلاست) دستگیر کرد. 

برخی نزدیکان بن‌سلمان به وی هشدار داده‌اند که این اصلاحات ظاهری به‌دلیل فقدان بنیان‌ها و زیرساخت‌های لازم اجتماعی و امنیتی، می‌تواند به پاشنه‌آشیل وی طی ماه‌ها و سال‌های آتی تبدیل شود؛ استدلالی که بن‌سلمان آن را نپذیرفته است.

پرونده باز خاشقچی

اگرچه پس از وقوع جنگ اوکراین و نیاز غرب به نفت سعودی‌ها، بایدن و سران اروپایی دست به لاپوشانی و سانسور پرونده قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌‌نگار منتقد سعودی توسط بن‌سلمان و همراهانش زده‌اند اما این پرونده هنوز در سطوح رسانه‌ای و توسط برخی سازمان‌های حقوق‌بشری مستقل مفتوح است. سال گذشته میلادی و زمانی که بایدن به واسطه علاقه وافر بن‌سلمان به ترامپ و جمهوریخواهان قصد انتقامگیری از وی را داشت، یک گزارش اطلاعاتی را از طبقه‌بندی محرمانه خارج کرد که نشان می‌داد بن‌سلمان دستور قتل خاشقچی را مستقیما صادر کرده است. 

خدیجه چنگیز، همسر خاشقچی اخیرا در شکایت خود محمد بن‌سلمان و ۲۰ نفر دیگر را به دست‌داشتن در قتل همسرش متهم کرده و می‌‌گوید این جنایت به لحاظ شخصی و مالی به او لطمه زده است. او خواستار دریافت غرامت شده است. بااین‌حال، یک قاضی آمریکایی از بایدن و دولت آمریکا پرسیده است آیا بن‌سلمان طبق قوانینی که از رئیس دولت کشورها محافظت می‌کند، در این پرونده مصونیت دارد یا خیر؟ به نظر می‌رسد یکی از دلایل انتصاب بن‌سلمان در مسند نخست‌وزیری سعودی‌ها همین مسأله باشد. اقدامی که بن‌سلمان به سفارش پشت‌پرده مقامات آمریکایی صورت داده است.

استیصال در یمن

نکته مهم دیگر که در آینده‌ای نزدیک می‌تواند به نماد سقوط بن‌سلمان تبدیل شود، شکست در جنگ یمن است. این جنگ از سال ۲۰۱۴ میلادی آغاز شده است. نه‌تنها سعودی‌ها در این نبرد نامتوازن به اهداف ازپیش‌تعیین‌شده خود نرسیده‌اند، بلکه خود را در مناطق راهبردی یمن مستاصل‌تر از قبل می‌بینند. 

در الحدیده و مارب اوضاع کاملا برخلاف خواست و اراده ریاض و ابوظبی پیش می‌رود. فراتر از آن، تنفس مصنوعی دولت جو بایدن و فروش سلاح‌های متعدد آمریکایی به سعودی‌ها نیز نتوانسته است برای رژیم حاکم بر عربستان چاره‌ساز باشد. دموکرات‌های کاخ‌سفید که در ابتدای حضور خود در مسند قدرت وعده قطع حمایت تسلیحاتی از رژیم سعودی را داده بودند، اکنون خود را به آب‌وآتش می‌زنند تا بلکه کالبد بی‌جان اشغالگران یمن را حتی برای لحظاتی ظاهرا سرپا نگاه دارند. 

امروز در سال ۲۰۲۲ میلادی قرار داریم. سعودی‌ها ماه‌هاست به قول خود اخبار امیدوارکننده‌ای از یمن نمی‌شنوند. در چنین شرایطی محمد بن‌سلمان بدترین روزهای خود را سپری می‌کند. در این میان، بهترین راه پیش‌روی ولیعهد سعودی‌ها، پذیرش فوری و بی‌قیدوشرط شکست در جنگ یمن و پذیرش هزینه‌ها و تبعات ناشی از هشت سال نسل‌کشی در این کشور است.جام جم
بازگشت به ابتدای صفحه
ارسال به دوستان
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
روایت تصویری
نگاه دوم
پیشنهاد سردبیر
پربازدیدها

عدم فروش خودرو به نیت گران‌فروشی احتکار است/ تعزیرات حکومتی و مجلس می‌توانند به این بحث ورودکنند

عکس/ کمک مسعود اوزیل به زلزله‌زدگان ترکیه

اتحادملی سد محکم در مقابل دشمن است/ نباید اختلافات تبدیل به گسل شود/ یک وقت زن را مطرح می‌کنند، یک زمان شیعه‌و‌سنی تا اختلاف ایجاد کنند/ ۲۲بهمن امسال مظهر حضور مردم و اتحادملی است

گزینه عجیب و غیرمنتظره برای نیمکت ایران/ علی دایی دوم در راه است؟

آخرین عکس بلاژویچ پیش از مرگ

اعلام آخرین وضعیت دانش‌آموزان منتقل شده به مراکز درمانی قم

نمایندگان مجلس به دنبال نظارت و ایجاد شفافیت در بحث مولدسازی هستند/ مقام معظم‌رهبری تاکید کردند این موضوع از طریق قانونی انجام شود

پکن: از رقابت با آمریکا پرهیز نمی‌کنیم/واشنگتن تحریم‌های سوریه را لغو کند

تکراری مثل حاشیه‌سازی لیدرها در نفت مسجدسلیمان/ بازوهای پُرزور و مدیران سهل‌انگار

پیش‌بینی رهبر چچن از زمان پایان جنگ اوکراین

پیام آیت‌الله سیستانی در پی زلزله ترکیه و سوریه

عکس/ نوزاد سوری که از زیر آوار زنده بیرون آمد

تداوم تنفس هوای «مطلوب» برای تهرانی‌ها

مستند "تغییر ماموریت" به روی آنتن تلویزیون می رود

فیلم‌های غیرقابل تماشای جشنواره فیلم فجر(۱)/ هوک؛ این فیلم ضعیف دست گل شماست آقای جوادی؟!

صابر ابر در نقشِ «خاله» / گریم متفاوت در فیلم یادگار جنوب

زلزله ۷.۷ ریشتری/ ۱۰۱۴ نفر در ترکیه و ۴۰۳ نفر در سوریه جان باختند/ بیشترین آسیب‌های زلزله در سوریه به شهر حلب وارد شد/ شهر مرزی سوریه با خاک یکسان شد!/ درخواست کمک ترکیه از اروپا

آتش‌سوزی 2 چادر زلزله‌زدگان در خوی/ حریق فورا خاموش شد

رایزنی امیرعبداللهیان و همتای ونزوئلایی در کاراکاس

زمین لرزه ۳.۱ ریشتری خوسف خراسان جنوبی را لرزاند

حال دانش‌آموزان دچار مسمومیت در مدارس قم خوب است

ببینید/ سرود خواندن دختران دانش آموز در حضور رهبر انقلاب/ آیت‌الله خامنه‌ای:امروز در تمام زمینه‌ها زن‌های برجسته و مهمی داریم

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان: فرمان عفو رهبری، ناشی از اقتدار نظام است/ سفارش‌هاش پشت پرده‌ی رهبری به مسئولان انتظامی و امنیتی بسیار بیشتر از این عفو بوده/ همراهی آقای اژه‌ای با سعه‌ صدر رهبری را به ایشان تبریک می‌گویم

قاتل خاموش جان مادر و پسر زلزله زده خویی را در چادرگرفت

چند علت احتمالی تهوع صبحگاهی /اینفوگرافیک

ماجرای دست‌خط رهبر‌انقلاب برای معلم فرزندش/ آقای آموزگار، لطفا مؤاخذه نکنید

معرفی فیلم پرونده باز است کیومرث پوراحمد/ فیلمی جنایی در زندان قزل حصار

آمریکا اصرار فراوانی برای مذاکره مستقیم با ایران دارد/ هیچگاه از میز مذاکره فرار نکرده‌ایم

فیلم/ اعترافات علیرضا اکبری جاسوس انگلیس/ از نحوه ارتباط گیری تا بازداشت توسط وزارت اطلاعات

در پی‌ توهین به مقدسات و حضرت فاطمه/ حکم جلب فرهاد ظریف صادر شد

مخرج مشترک دشمن و سخنگوی وزارت صمت در تضعیف پلیس/ تضعیف پلیس برای پوشاندن سومدیریت‌ها/ دولت برخورد کند

ویدیو/ لحظه‌ی ورود و تیراندازی فرد مسلح به سفارت جمهوری آذربایجان تهران

امیرعبداللهیان: از گفتگوی داخلی لبنان برای انتخاب رئیس جمهور حمایت می‌کنیم/ استقبال از مذاکرات ترکیه و سوریه

تکلیف مسافران هوایی بعد از لغو پروازها به دلیل بدی آب و هوا چیست؟

هشدار هواشناسی نسبت به طوفانی شدن خلیج فارس و دریای عمان

چرا اسکنر اثر انگشت گوشی بعضی وقت ها کار نمی‌کند؟

امیرعبداللهیان: از گفت‌وگوهای سوریه و ترکیه خرسندیم/ استقبال از بازگشت روابط دیپلماتیک ایران و عربستان به حالت طبیعی

تصمیم‌گیری برای تعطیلی استان تهران با هدف کاهش مصرف گاز؛ بعدازظهر امروز

کمال‌طلبی ناسالم را بشناسید/ کمال‌طلب‌ها بدون اینکه بدانند افسرده می‌شوند

بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۲ در کمیسیون تلفیق از شنبه/ قانون برنامه؛ بعد از عید

برف در جاده‌های ۲ استان/ انسداد ۱۳ جاده اصلی و فرعی

بارش‌های پراکنده برف و وزش باد در ارتفاعات استان تهران طی امروز و فردا