فرمانده کل سپاه پاسداران چندی پیش به ماموریت جدید نیروی دریایی سپاه برای حضور در دریا‌های دوردست اشاره کرد، اتفاقی که به نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین ماموریت‌های سپاه باشد.
کد خبر: ۲۶۳۳۱۵
تاریخ انتشار:۰۵ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۴ - 27 August 2022
به گزارش روزپلاس؛ سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران چندی پیش به ماموریت جدید نیروی دریایی سپاه اشاره کرد و گفت: نیروی دریایی سپاه یک نیروی قدرتمند است و امروز ماموریت گرفته‌‍‌ایم که در دریا‌های دوردست، حضور پیدا کنیم.

فرمانده کل سپاه این سخن را در اجلاس فرماندهان نیروی دریایی سپاه در مشهد مقدس اعلام کرد. اما، آیا سپاه امکان حضور در دریا‌های دور دست را دارد و اگر این امکان وجود دارد قرار است که با چه تجهیزاتی به گشت‌های دریایی دوردست برود.

آیا سبزپوشان سپاه تا بیخ گوش آمریکا پیش می‌روند؟


 نیروی دریایی سپاه مولود دفاع مقدس

جنگ تحمیلی در شهریور سال ۱۳۵۹ آغاز شد. در آن زمان، ارتش سه نیروی تخصصی داشت و تنها نیروی سپاه به عنوان نهادی تازه تاسیس، نیروی زمینی بود. پس از گذشت چند سال و در نیمه دفاع مقدس یعنی سال ۱۳۶۴ که یک نیروی جدید با ماموریت در قالب سپاه سازماندهی شود. البته زمزمه‌های تشکیل آن در ابتدای دهه ۶۰ آغاز و نهایتاً در سال ۶۴ به رسمیت رسید و تاسیس شد.

آیا سبزپوشان سپاه تا بیخ گوش آمریکا پیش می‌روند؟


زیاد طول نکشید که سبزپوشان انقلاب به صورت جدی وارد مقابله با شیطان بزرگ در آمریکا شدند. سال‌های ۶۶ و ۶۷ شاید یکی از مهم‌ترین برهه‌ها برای نیروی دریایی سپاه باشد. هنگامی که خلیج فارس بیش از گذشته ملتهب شده و یانکی‌ها وارد جنگ مستقیم با ایران شدند. اما، نیروی دریایی آمریکا تنها حریف سبزپوشان نبود چراکه هنوز بعثی‌ها به دنبال آشوب آفرینی در خلیج فارس و پرت کردن حواس رزمندگان کشورمان بودند.

در یکی از این نمونه‌ها، جمعه ۱۸ دی ۱۳۶۶ بود که رزمندگان نیروی دریایی سپاه با پشتیبانی آتش توپخانه ساحلی نیروی دریایی سپاه پاسداران ضمن مورد حمله قرار دادن اسکله البکر و الامیه عراق، پایگاه‌های تجهیزات راداری و سکو‌های پرتاب موشک لشکر هفتم دریایی عراق را به آتش کشیدند.

عراق از سال‌های ۶۳ به این سو دست به جنگ نفتکش‌ها زد تا مانع از فروش نفت ایران به مشتریان خارجی شود که از این طریق اقتصاد کشورمان در تامین مالی عاجز شده و به مرور فلج شود. البته موج جنگ نفتکش‌ها در سال‌های ۶۶ به بعد شعله‌ورتر شد. اینجا بود که ارتش و سپاه در عملیات‌های مشترک به مرور بر این هجمه نیز غلبه کردند و دشمن را در عرصه دریایی نیز ناکام گذاشتند.

 پایان جنگ تحمیلی و آغاز گسترش سازمان نیروی دریایی سپاه

جنگ تحمیلی که با توافق به سر آمد، دوران بازسازی و گسترش سازمان در همه بخش‌ها به ویژه نیرو‌های مسلح نیز آغاز شد. سال ۶۹ بود که سردار حسین علایی که نخستین فرمانده نیروی دریایی سپاه بود جای خود را به دریادار علی شمخانی داد و به طور همزمان فرماندهی نیرو‌های دریایی ارتش و سپاه را برعهده گرفت. شمخانی همچنین فرماندهی مشترک نیروی دریایی ارتش و سپاه و قرارگاه دریایی خاتم‌الانبیاء را عهده‌دار شد.

امیر دریادار شمخانی در مدت فرماندهی هشت ساله، در قرارگاه دریایی خاتم‌الانبیاء، تشکیلات رزمی نیرو‌های دریایی ارتش و سپاه را با ایجاد تحول اساسی در سلاح‌ها، تاکتیک‌ها و عملیات مشترک دو نیرو، تجدید سازمان کرد. (شمخانی در سال ۷۸ به درجه سرلشکری «دریابانی» ارتقاء پیداکرد.)

در این دوران بود که گسترش سازمان نیروی دریایی سپاه آغاز شد و شناور‌های تندروی پیشرفته و موشک‌های کروز با نام کرم ابریشم به سازمان رزم این نیرو الحاق شد. تجهیزاتی که دست این نیرو را برای گسترش دامنه فعالیتی خود بیش از گذشته باز کرد. به همین دلیل، از سال ۱۳۷۸ مسئولیت تأمین امنیت تنگه هرمز و خلیج فارس را در اختیار گرفت و پایگاه‌های پنج‌گانه خود را احداث و بیش از گذشته تقویت کرد.

پس از دریابان شمخانی سردار علی‌اکبر احمدیان، سردار مرتضی صفاری، سردار فدوی فرماندهی نیروی دریایی سپاه را دراختیار داشتند و هم‌اکنون دریادار تنگسیری سکان‌دار نیروی دریایی سپاه هست.

 وقتی لُرد‌های مغرور از ترس خود را خیس کردند

نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نه تنها در عرصه توسعه و گسترش سازمان فعالیت گسترده‌ای دارد. بلکه در حوزه تامین خلیج فارس نیز نقش مهمی دارد. خلیج فارس با اینکه همواره با وجود ارتش و سپاه آرام و امن بود. اما، نوروز ۸۶ اتفاقی در شمال خلیج فارس رخ داد اتفاقی که خود انگلیسی‌ها هم فکرش را نمی‌کردند.

جمعه سوم فروردین ‏۱۳۸۶‏ (‏۲۳‏ مارس ‏۲۰۰۷‏)، ‏۱۵‏ تفنگدار و ملوان ناو جنگی اچ‏. ‏ام. ‏اس. ‏ کورنوال متعلق به نیروی دریایی انگلیس توسط نیرو‌های مرزی سپاه پاسداران اتقلاب اسلامی در آب‌های ساحلی ایران در شمال خلیج فارس دستگیر شدند‏. آن هم درحالی که گفته می‌شد متجاوزان به میزان زیادی هم وارد آب‌های ایران نشده بودند.

آیا سبزپوشان سپاه تا بیخ گوش آمریکا پیش می‌روند؟


تفنگداران انگلیسی

متجاوزان انگلیسی که هنگام خروج از تهران در گفتگو‌های تلویزیونی در مقابل دیدگان ۷۰ میلیون ایرانی و افکار عمومی جهان به ورود غیرقانونی خود به آب‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی اعتراف کردند، در بدو ورود به کشورشان تحت‌تاثیر جوسازی رسانه‌های غربی مدعی شدند آنچه در ایران گفته اند تحت فشار بوده و بعد از مدتی هم وزارت دفاع انگلیس با وضع قوانینی جدید، آن‌ها را از انتشار خاطرات‌شان منع کرد. نیروی دریایی سپاه تنها نظامیان انگلیسی را آزاد کرد و تجهیزات و شناور آن‌ها در کشور باقی ماند.

آیا سبزپوشان سپاه تا بیخ گوش آمریکا پیش می‌روند؟


این موفقیت به قدری عظیم بود که سردار فدوی فرمانده وقت نیروی دریایی سپاه توانست نشان فتح درجه یک را از دستان فرمانده کل قوا دریافت کند.

آیا سبزپوشان سپاه تا بیخ گوش آمریکا پیش می‌روند؟


پایگاه شناور دریایی، پهپاد‌ها و کروزها؛ دست‌های بلند سپاه

توسعه سازمان و قدرت‌افزایی نیروی دریایی سپاه هر روز بیش از دیروز به صورت چشمگیری رشد و افزایش داشته است. این مهم آن جا بیش از گذشته رخ‌نمایی می‌کند که در سال‌های دهه ۸۰ و ۹۰ تمام تجهزات و تسلیحات مورد نیاز نیروی دریایی سپاه برحسب نیاز و نوع تهدیدات موجود علیه کشورمان به صورت بومی طراحی و ساخته می‌شوند.

جدیدترین دستاورد نیروی دریایی سپاه ناو اقیانوس‌پیمای شهید عبدالله رودکی نام دارد. شناوری که همچون یک پایگاه دریایی متحرک است و می‌تواند تجهیزات مختلفی همچون بالگرد، انواع قایق‌های تندرو، پهپادها، سامانه‌های دفاع موشکی همچون سوم خرداد و طبس، موشک‌های کروز دریاپایه، سامانه راداری ۲۰۳۱ و برخی دیگر از تجهیزات و تسلیحات مورد نیاز را می‌تواند با خود حمل و جابجا کند. اما، این تنها دستاورد نیروی دریایی سپاه نیست بلکه شناور شهید مهدوی که چند وقت اخیر تصاویر آن به صورت مخفی منتشر شد نیز با کارایی مشابه با شناور شهید رودکی در دست ساخت قرار دارد.

آیا سبزپوشان سپاه تا بیخ گوش آمریکا پیش می‌روند؟


شناور شهید رودکی

شناور شهید ناظری را باید دیگر دستاورد نیروی دریایی سپاه در حوزه دریایی دانست. شناوری که یک پایگاه گشتی دریایی کوچک است و می‌تواند با دارابودن یک پد بالگرد و ظرفیت حمل نیرو نقش مهمی را در نبرد‌های دریایی ایفا کند. عملکرد این کلاس از شناور‌ها در سازمان رزم نیروی دریایی سپاه به حدی است که منجر به کلید خوردن پروژه ساخت شناور شهید سلیمانی شد که قرار است به زودی روانه آب‌ها شود.

آیا سبزپوشان سپاه تا بیخ گوش آمریکا پیش می‌روند؟


شناور شهید ناظری

قدرت بالگردی نیروی دریایی سپاه جزو مهم‌ترین بخش‌های این نیروست. نیروی دریایی سپاه با در اختیار داشتن بالگرد‌های میل ۱۷ و بل ۴۱۲ در حوزه انتقال نیرو و تجهیزات از ساحل به دریا و یا بالعکس نیز دست پر را در اختیار دارد.

آیا سبزپوشان سپاه تا بیخ گوش آمریکا پیش می‌روند؟


توان پهپادی نیروی دریایی سپاه نیز یکی دیگر از توانمندی‌های این نیرو در عرصه دریایی به شمار می‌رود. قدرتی که به صورت کاملاً بومی و دانش‌بنیان به دست آمده است.

قدرت پهپادی این نیرو بر روی شناور‌هایی همچون شناور شهید رودکی نیز به چشم می‌خورد، همان توانی که می‌تواند اشراف نیروی دریایی سپاه در حوزه گشت دریایی را افزایش بدهد.


آیا سبزپوشان سپاه تا بیخ گوش آمریکا پیش می‌روند؟

سامانه‌های دفاع موشکی بومی مانند سامانه‌های سوم خرداد یا طبس را باید دست بلند نیروی دریایی سپاه در قدرت‌افزایی دریایی در گشت‌های دریایی دوردست دانست. یعنی همانند آنچه در شناور شهید رودکی و شناور شهید سیاوشی مشاهده می‌شود. با وجود چنین سامانه‌هایی می‌توان در صورت بروز اشتباه از سوی دشمنان بلافاصله در مقابل آن‌ها ایستادگی و سرکوبشان کرد.

شناور شهید سیاوشی در کنار سایر شناور‌های نیروی دریایی سپاه نیز می‌تواند در نقش شناور پشتیبان آتش وارد صحنه نبرد شده و هنگام اوج‌گیری نبرد، آتش مورد نیاز را به سوی دشمن هدایت کند.

آیا سبزپوشان سپاه تا بیخ گوش آمریکا پیش می‌روند؟


شناور شهید سیاوشی که سامانه سوم خرداد بر روی عرشه آن قرار دارد

موشک‌های بالستیک و کروز را باید بخش دیگری از توان نیروی دریایی سپاه در عرصه مقابله با دشمن در عرصه دریایی دانست. امروزه نیرو‌های مسلح در حوزه دریایی به برد بسیار مناسبی در حوزه موشک‌های دریایی یعنی ۳۰۰ کیلومتر دست پیداکرده اند. این همان بردی است که موشک‌های ایران نیاز دارند تا عرض خلیج فارس را طی کنند. موشک‌های خلیج فارس، نور، قادر، قدیر و نصر جزو برترین موشک‌های ایران است.

آیا سبزپوشان سپاه تا بیخ گوش آمریکا پیش می‌روند؟


شهر‌های موشکی زیرزمینی نیروی دریایی سپاه مهم‌ترین مولفه در اجرای راهبرد دفاع ساحلی هستند. یعنی این نیرو از طریق ایجاد چنین شهر‌هایی که به گفته فرمانده این نیرو بیش از ۷۰ کیلومتر در طول ساحل خلیج فارس عمق دارند، دفاع ساحلی را تکمیل کرده و می‌توانند با خیال راحت به سوی ماموریت‌های جدید خود بروند.

شناور‌ها یا قایق‌های تندرو دیگر بُعد قدرت نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. ابزاری که ستون فقرات و شاکله اصلی این نیرو به شمار می‌رود. به همین دلیل، نیروی دریایی سپاه طی سال‌های اخیر در فواصل زمانی کوتاه بر تعداد این شناور‌ها افزوده است. امروز سرعت این شناور‌ها از ۵۵ نات به ۷۵ و ۹۰ نات رسیده است و در مرحله بعد به ۱۱۰ نات خواهد رسید.

آیا سبزپوشان سپاه تا بیخ گوش آمریکا پیش می‌روند؟


سپاه چه زمانی به گشت‌های دریایی دوردست می‌رود؟

موارد اشاره شده تنها بخشی از توان نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که توانسته با اتکا به آن‌ها در منطقه خلیج فارس به عنوان محدوده عملیاتی خود آرامش را برقرار کند.

با توجه به دستوری که فرمانده کل سپاه پاسداران برای حضور نیروی دریایی سپاه در گشت‌های دریایی صادر کرده و تجهیزاتی مانند شناور‌های شهید سلیمانی و شهید مهدوی که به زودی قرار است به این نیرو الحاق شوند، دیگر نیروی دریایی ارتش یکه‌تاز گشت‌های دریایی دوردست نخواهد بود و علاوه بر سفیدپوشان نداجا، قرار است سبزپوشان نیروی دریایی سپاه پاسداران نیز دژ دریایی ایران را بیش از گذشته محکم نگاه دارند.

با توجه به تصاویر جسته و گریخته منتشر شده از اسکله‌های نیروی دریایی سپاه و همچنین بازدید مهرماه سال گذشته رئیس جمهور از صنایع شهید محلاتی سپاه در بوشهر هر دو این شناور‌ها به زودی به سازمان رزم این نیرو الحاق شوند. می‌توان احتمال داد که با آمدن دو شناور جدید گشت‌های دوردست دریایی آغاز شود.منبع: فارس
بازگشت به ابتدای صفحه
ارسال به دوستان
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
روایت تصویری
نگاه دوم
پیشنهاد سردبیر
پربازدیدها

عکس/ شهید کیان پیرفلک در حال قرائت قرآن

ترامپ به تجاوز متهم شد

همدل بودیم، بردیم/ پیروزی مقتدرانه‌ی ایران برابر ولز/ رامین رضاییان و روزبه‌ی چشمی دوگل ایران را به ثمر‌ رساندند/ امید برای صعود به مرحله‌ی بعد جام‌جهانی کیروش: این تازه آغاز کار ماست

۳ دلیل برای اطمینان ایران از شکست دادن ولز

اقدام قاطع دستگاه قضا با سلبریتی‌ها خواسته و مورد استقبال عموم است/ رحم کردم به گرگ‌ها، ظلم است به مردم

گرت بیل: له شدیم!/ 10 نفره مقابل تیم خوبی مثل ایران کار را برایمان سخت کرد

گزارشگر بازی ایران و ولز مشخص شد

بیرانوند: از عملکرد حسینی مقابل ولز خوشحالم/ تیم ملی اتحاد خیلی خوبی دارد

حجت الاسلام‌والمسلمین پناهیان ۱۰۰ دقیقه میخکوب بود/ هم ولز را بردیم، هم دوماه عملیات روانی دشمن

کی‌روش: غرور خودمان را برگرداندیم/ این برد هدیه به طرفداران ایران بود

ویژگی خاص پرچمدار بعدی سامسونگ/ ارتباط ماهواره‌ای

بسیج فقط برای میدان نظامی نیست / فرهنگ بسیج یعنی خستگی نشناختن در کمک‌های مومنانه / مبارزه اصلی با استکبار جهانی است نه برخی افراد جاهل در داخل، هرچند باید با آن‌ها هم برخورد شود/ آمریکا فقط باج می‌خواهد و هیچ ایرانی با غیرتی این باج را نمی‌دهد

۶ حالت صعود ایران به مرحله حذفی جام جهانی

بازوبند جالب کاپیتان ولز مقابل ایران/ عکس

شعاری که دو ماه است ضد آن عمل می‌شود/ برای زن، علیه زن

تاسیسات زیرساخت برق شهر هدرا در استان حیفا سرزمینهای اشغالی منفجر شد

این فتنه اهل تزویر را رسوا کرد

جزییات نشست کارشناسان نظامی ایران و اوکراین در مورد پهپادها

عکس/ شهید کیان پیرفلک در حال قرائت قرآن

مذاکرات ایران و عراق برای خلع سلاح گروه‌های تجزیه‌طلب

ما شما را نمی‌‌شناسیم…

ترامپ به تجاوز متهم شد

میشه ایرانی نبود، ولی با شرف بود

انگلیس ۶- ایران ۲ / دو گل مهدی طارمی تقدیم به شهدای شاهچراغ/ بهترین تیم آسیا حریف گران‌قیمت ترین تیم جام جهانی نشد

بدون شک این بساط شرارت جمع خواهدشد/ وقتی نتوانستند مردم را به صحنه‌ بیاورند میخواهند با شرارت مسئولین را خسته کنند/ افراد در صحنه و پشت صحنه این شرارتها حقیرتر از آنند که به نظام آسیب بزنند

نارسانه‌های دروغگو به دنبال سواستفاده از رسم فوتبالیست‌های انگلیس/ زانو زدن برای اعتراض به نژاد پرستی

وقتی عده‌ای وطن و غیرت خود را می‌فروشند/ غیرتی یا قیمتی؟

با پیشنهاد وزیر کشور و موافقت هیئت وزیران/ علیرضا فخاری استاندار تهران شد

غریب گیر آوردنت/ انتشار ویدیو شکنجه و به شهادت رساندن جوان حافظ امنیت ۲۱ ساله در تهران

حماقت ضد انقلاب و سادگی مردم/ دروغ از روی کینه، این‌بار #خدانور_لجعی

جهل یا اجرای دستورات اتاق اغتشاش؟/ حمایت سلبریتی‌ها از قاتلین شهدای شاهچراغ و شهدای امنیت

بیانیه مشترک وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پیرامون « مداخلات رژیم آمریکا در اغتشاشات اخیر کشور»/ گزارشی مبنی بر رصدهای اطلاعاتی و اطلاعات متقن

پیام تبریک امیرعبداللهیان به‌مناسبت قهرمانی تیم ملی کشتی فرنگی ایران

شهادت بسیجی «حمیدرضا روحی» در ناآرامی‌های شب گذشته تهران

معرفی گزینه‌های احتمالی استانداری تهران/ سید محمود حسینی‌پور‌ گزینه‌ی اصلی

حضور خبرنگار روزنامه‌ی شرق در دوره‌ی سازمان سیا

حمله مسلحانه و وحشیانه به ماموران پلیس!/ اغتشاشگران اتوبان را بستند و به خودروهای مردم سنگ زدند تا متوقف شوند+تصاویر

کشته شدن سه زن و یک کودک در تیراندازی در فلوریدا

آغاز عرضه ارز در سامانه بازار متشکل ارزی

هرکس بترسد بیشتر دروغ پخش می‌کند/ از چه ترسیده‌ای؟

شنیده شدن صدای انفجار در شهرک‌های صهیونیستی اطراف نوار غزه

جزئیات هلاکت عامل تروریستی حرم شاهچراغ شیراز