در تمام جوامع اعمال ممنوعه‌ای از نظر فرهنگی یا اعتقادی وجود دارد انجام آن‌ها برای شخص عواقب ناگواری به همراه دارد.
کد خبر: ۲۵۷۵۸۱
تاریخ انتشار:۱۲ تير ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۷ - 03 July 2022به گزارش روزپلاس؛ در تمام جوامع اعمال ممنوعه‌ای از نظر فرهنگی یا اعتقادی وجود دارد انجام آن‌ها برای شخص عواقب ناگواری به همراه دارد. همچنین اعمال و تفکرات مقدسی در جوامع مختلف وجود دارند که سرپیچی از آن‌ها هم تابو محسوب می‌شود. 

اگر بخواهیم تابو را به صورت ساده تعریف کنیم باید بگوییم «ممنوعیت هر عملی که براساس باور عمومی شکل گرفته است». ساده‌ترین مثالی که در این مورد می‌توان به یادآورد ممنوع بودن یا عجیب بودن گریه کردن در آقایان است.
 
ممنوعیت ذاتی یک تابو یعنی نقض یا سرپیچی از آن نوعی دردسر با خود به همراه دارد و فردی که سرپیچی کرده مجرم شناخته می‌شود. مثلا عدم موفقیت در ماهیگیری، بیمار شدن یا خسته شدن در بسیاری از جوامع تابو محسوب می‌شود. این موضوع در اقوام و مناطق مختلف با هم فرق می‌کند. مثلا در جوامعی ازدواج در یک سنی تابو و در جامعه‌ی دیگری ازدواج در همان سن بسیار پسندیده است.

گاهی تابوها به دلیل محافظت از فرد یا جمعیتی در برابر افراد قدرتمند یا نیروهای ناشناخته ایجاد شده و برای برطرف کردن جنبه‌ی منفی آن هم مراسم و تشریفات خاصی شکل گرفته است. مثلا در برخی از فرهنگ‌ها از فردی که با مردگان تماس فیزیکی داشته است، مثل افرادی که مسئول شست‌وشوی مردگان هستند، می‌خواهند که پس از هر بار تماس در مراسم پاکسازی که به همین منظور برگزار می‌شود شرکت کند.

در بعضی از فرهنگ‌ها تماس با زنی که در دوران قاعدگی است یا باردار است ممنوع است و ارتباط با او تابو محسوب می‌شود. آن‌ها عقیده دارند زن در این دوران منشا نیروهای قدرتمند تولیدمثلی است و نباید در این جریان انرژی‌ها خللی ایجاد شود. مراسم حمام کردن و غسل پس از این دوران هم از جمله تشریفاتی است که برای پاک کردن جنبه‌ی منفی تابو انجام می‌شود.

در مطالعات انجام شده مشخص شده است که تابوها در هر قوم و اجتماع با اجسام و اعمالی که برای برقراری نظم اجتماعی ارزشمند هستند ارتباط مستقیم دارند. مردم از طریق خلق تابوها به یک سیستم کنترلی وسیع نظم عمومی دست پیدا می‌کنند و می‌توانند به خوبی تمام جمعیت جامعه را در یک مسیر پیش ببرند. زیگمویند فروید تابو را اینگونه توصیف می‌کند: «تابوها توسط نگرش‌های اجتماعی دوسوگرا به وجود آمده‌اند و درواقع نمایان‌گر اعمال ممنوعه‌ای هستند که ناخودآگاه افراد تمایل به انجام آن‌ها دارد.»

۱۳ مورد از عجیب‌ترین تابوها در سراسر جهان

تابوها در گوشه و کنار جهان به چشم می‌خورند و نمی‌توانیم بگوییم جامعه‌ای بدون هیچ تابویی زندگی می‌کند. در این میان بعضی از تابوها واقعا عجیب هستند. مثلا در کشورهای آسیایی روش خاصی برای خرد کردن چوب وجود دارد و هر روشی غیر از آن تابو است! بعضی از جوامع غذا خوردن با دست چپ را غیر بهداشتی و نشانه‌ی بی‌احترامی به میزبان و غذا می‌دانند. در این بخش با ۱۴ مورد از عجیب‌ترین تابوها در جهان آشنا می‌شوید.

۱. در نیوزیلند علامت پیروزی را با دست نشان ندهید

اغلب اوقات وقتی می‌خواهیم عکس یادگاری بگیریم علامت پیروزی (حرف V انگلیسی) را با دست نشان می‌دهیم، لبخند می‌زنیم و عکس یادگاری می‌گیریم. اما اگر در نیوزیلند این کار را انجام دهید و کف دستتان هم به سمت خودتان باشد مردم فکر می‌کنند که به آن‌ها گفته‌اید «برو خودت را خراب کن»! این موضوع در استرالیا و بریتانیا هم وجود دارد. پس اگر قصد سفر به این کشورها را دارید هرگز با این ژست عکس نگیرید.

۲. در مراکش با دست چپ غذا نخورید

غذا خوردن با دست چپ در مراکش، و اغلب کشورهای اسلامی، نشانه‌ی بی‌احترامی و حتی کثیفی است، چون مردم از دست چپ برای تمیز کردن و از دست راست برای غذا خوردن استفاده می‌کند.

۳. در استفاده از چوب‌های چاپ‌استیک ژاپنی با احتیاط عمل کنیدغذا خوردن با چاپ‌استیک آداب بسیار سختی دارد. آن‌ها معتقدند که مرده‌ها هم می‌توانند غذا بخورند پس در زمان غذا خوردن باید با آرامش کمی از چاپ‌استیک را در ظرف غذا وارد کرد و میزان غذای مورد نیاز خود را برداشت. همچنین نباید چاپ‌استیک را در ظرف غذا رها کرد و پس از تمام شدن غذا، باید آن‌ها را در کنار ظرف بگذارید. نکته‌ی دیگر روش تحویل گرفتن غذایی است که به شما تعارف می‌شود. اگر غذایی که با چاپ‌استیک به شما تعارف می‌شود را با چاپ‌استیک خودتان دریافت کنید مرتکب خطای بزرگی شده‌اید.

باید ظرفتان را بالا بیاورید تا غذا را داخل آن بگذارند، سپس آن را با چاپ‌استیک خود بردارید. فقط در زمان جدا کردن استخوان‌های مرده از خاکستر و قرار دادنشان در کوزه افراد حق دارند تکه‌های استخوان را با چاپ‌استیک از یکدیگر تحویل بگیرند. انجام این کار در زمان غذا خوردن بی‌احترامی به غذا است! اگر به این آداب پایبند نباشید ژاپنی‌های اطرافتان وحشت‌زده می‌شوند و به سرعت برای اصلاح عمل شما اقدام می‌کنند.

۴. در هند جواب ندادن به سوالات شخصی تابو است

شما نمی‌توانید در هند به مردم بگویید «این موضوع شخصی است و به خودم مربوط می‌شود». این جمله بی‌احترامی کامل به شخص سوال کننده است. پس وقتی به هند سفر می‌کنید منتظر باشید مردمی که برای اولین بار می‌بینید از شما سوالات به شدت شخصی و خصوصی، مثل میزان درآمدتان، بپرسند. این موضوع برای آن‌ها عادی است و آن را زشت نمی‌دانند.

۵. در زمان بازدید از معابد در تایلند، شانه‌های خود را بپوشانید

پوشش و رفتار مناسب در زمان بازدید از معابد تایلند بسیار مهم است و اگر شانه‌ها یا زانوهایتان پوشیده نباشد توهین بزرگی به این محل مقدس کرده‌اید. این موضوع آن‌قدر برای تایلندی‌ها مهم است که اگر پوشش مناسبی نداشته باشید به شما اجازه‌ی ورود به معبد را نمی‌دهند.

۶. در اسپانیا فقط لباس تیم فوتبال اسپانیا را بپوشیداگر به اسپانیا سفر می‌کنید و قرار است در کنار مردم فوتبال ببینید هرگز نباید لباسی غیر از لباس فوتبال تیم‌های اسپانیایی را به تن کنید. بی‌توجهی به این تابو مردم را عصبانی می‌کند و ممکن است شما را از جمع خود بیرون کنند.

۷. در تایلند و کشورهای عربی کفش یا پای خود را به سمت دیگران نگیرید

مردم در کشورهای عربی و تایلند کفش و پا را به عنوان قسمت ناپاک بدن می‌شناسند و اگر پای خود را به سمت آن‌ها بگیرید نشانه‌ی بی‌احترامی است.

۸. در تایلند به سر بزرگتر از خود دست نزنید!

اگر به تایلند سفر می‌کنید هرگز به سر افراد بزرگتر از خودتان دست نزنید. این نشانه‌ی بی‌احترامی به بزرگتر است. این تابو در بسیاری از کشورهای آفریقایی هم به چشم می‌خورد. در این کشورها وقتی در جمعی حضور دارید که رئیس قبیله هم حضور دارد یا در حال صحبت با او هستید نباید سر شما بالاتر از سر او قرار بگیرد.

۹. با کفش وارد خانه‌ی ژاپنی‌ها نشویدخانه از نظر ژاپنی‌ها محلی مقدس است و هرگز نباید با کفش به آن وارد شوید. باید کفش‌ها را در قسمت کفش‌کن (وردی خانه) در آورده و سپس وارد شوید. راه رفتن در خانه با کفش نشانه‌ی بی‌احترامی به صاحب‌خانه است.

۱۰. در اسکاندیناوی از غذا تشکر کنید

اگر در کشورهای حوزه‌ی اسکاندیناوی غذا می‌خورید حتما بعد از تمام شدن غذا به میزبان بگویید «takk for maten»، یعنی از شما برای غذا متشکرم. گفتن این جمله بعد از صرف غذا از واجبات است و بی‌توجهی به آن نشانه‌ی بی‌احترامی است.

۱۱. در اندونزی ایستاده غذا نخورید

غذا همیشه مورد احترام مردم مختلف بوده و به همین دلیل تابوهای مختلفی در ارتباط با آن شکل گرفته است. مردم اندونزی ایستاده غذا خوردن را نشانه‌ی بی‌احترامی به غذا می‌دانند. پس اگر به اندونزی سفر کردید، حتی اگر خیلی هم هیچ وقت فکر ایستاده غذا خوردن به سرتان نزند.

۱۲. در مراسم عزاداری چینی‌ها قرمز نپوشیدهمانطور که پوشیدن لباسی غیر از لباس مشکی در عزاداری ایرانی‌ها تابو است، چینی‌ها هم پوشیدن لباس قرمز در مراسم عزاداری را نامناسب می‌دانند.

۱۳. جویدن آدامس، تابویی در اروپا

جویدن آدامس در اتریش،‌ایتالیا و آلمان تابو است. این تابو در اندونزی هم وجود دارد و مردم جویدن آدامس در مکان‌های عمومی را عملی ناشایست می‌دانند.

مرور کلی

هر جامعه‌ای با هر سطحی از فرهنگ و سابقه‌ی تاریخی در خود تابوهای کوچک و بزرگی دارد که قرن‌ها با آن‌ها زندگی کرده است. بعضی از این تابوها آنقدر آسیب‌زننده هستند که حرکت‌های اجتماعی عظیمی برای شکستن و تغییر آن انجام می‌شود. در این مطلب به صورت کلی با مفهوم و ریشه‌ی تابو صحبت کردیم و با ۱۴ تابوی عجیب در جهان آشنا شدیم. اگر شما هم تابویی می‌شناسید که به نظرتان عجیب است، آن را در قسمت کامنت‌ها بنویسید.
سایر اخبار
بازگشت به ابتدای صفحه
ارسال به دوستان
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
روایت تصویری
نگاه دوم
پیشنهاد سردبیر
پربازدیدها

بازیکن سابق یوونتوس در راه پرسپولیس؟

وزیر بهداشت جوابی در خصوص واکسیناسیون‌اجباری نداشت اما مجلس قانع شد/ جزئیاتی از حواشی صحن مجلس برای فرار از پاسخگویی/ سوالاتی که کماکان بی‌جواب مانده است

جزئیات آسان شدن سفر اربعین/ شرط واکسیناسیون در سامانه سماح حذف شد

دلایل افزایش حجم تجارت خارجی در دولت سیزدهم/ راز جهش تجاری در 12 ماه؛ از افزایش اعزام رایزن بازرگانی به کشورهای همسایه تا واردات کالا با رمز ارز

واشنگتن: نظرات خود را درباره پاسخ‌های ایران به اروپا می‌گوییم

نیازی به تصویب توافق در مجلس نیست/ به تیم مذاکره کننده برای توافق اختیار تام داده شده/ مذاکره قوی، منطقی تیم مذاکره کننده فعلی نسبت به تیم مذاکره کننده دولت قبل

ارائه پاسخ واقع‌بینانه تهران به اتحادیه اروپا/ وقت پاسخگویی آمریکا و بازار داغ گمانه‌زنی‌ها در غرب/ تلاش مخالفان دولت برای تحمیل عقب‌نشینی

اعطای تسهیلات به بازنشستگان متقاضی زیارت عتبات‌ عالیات

بررسی معاملات ناشی از «حرکت توده وار» و «نزدیک‌بینی» در بازار ارز و بورس/ رفتار شناسی بازیگران بازارها

همزمان با موج جدید گرما و کاهش عرضه گاز توسط روسیه، قیمت گاز در اروپا رکورد شکست/ اروپا در خشکسالی و جنگ!

پکن، متحد استراتژیک جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌گردد/ توسعه روابط ایران، چین و روسیه در زمینه های مختلف اثرات ماندگار و مهمی خواهد داشت

شبکه تبلیغ و ترویج سَلَفیتْ (سَلَفی‌گری) در کشور متلاشی شد/ ۱۴ نفر افغان و یک نفر تبعه یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس در مرکز اصلی شناسایی و دستگیر شدند

اقدامات وزارت بهداشت برای مقابله با آبله میمونی

ببینید/همزیستی اجباریِ نوزاد با سگ

ببینید/مداحی سوزناک یک نا‌بینا برای امام حسین(ع)/تا نبریم به کربلا گریه می‌کنم

عکس/ وخامت حال سلمان رشدی بعد از حمله با چاقو در حین سخنرانی اش در نیویورک

تصویری از خون سلمان رشدی بر روی دیوار محل سخنرانی

قالیباف: دولت و مجلس دو بازوی نظام حکمرانی در کشور هستند

امیرعبداللهیان: پیام خود را از طریق اروپایی‌ها به آمریکا منتقل کرده‌ایم

بازیکن سابق یوونتوس در راه پرسپولیس؟

یاران قدوس منچستر یونایتد را تحقیر کردند

منابع خبری ارسال نامه ایران به اتحادیه اروپا را تایید کردند

همزمان با اتفاقات روز گذشته برای سلمان رشدی/ انتشار روایتی مرسل به صورت ناقص و با ترجمه اشتباه توسط حسن آقامیری/ آقامیری در تلاشی مشمئزکننده از رشدی حمایت کرد!/ دفاع از سلمان رشدی؟!

جان بولتون: آمریکا عملاً در وین مقابل ایران به زانو درآمده است

واکسن اجباری کماکان دغدغه مجلس/ مهدی عسگری: کمیته‌ کرونا احتمال حمله بیولوژیکی بودن کرونا را بررسی کرده؟/ عین‌اللهی قبل از وزارت از عوارض جانبی واکسن کرونا سخن می‌گفت/ نمی‌توان به WHO که مرجع پروژه صهیونیستی کاهش جمعیت است اعتماد کرد

جدیدترین تصاویر منتشر شده از داخل کعبه

شرط حضور در اربعین، ثبت‌نام در سماح است

حمله به "سلمان رشدی" نویسنده مرتد کتاب آیات شیطانی در یک مرکز غیرانتفاعی در نیویورک/ تصاویر منتشر شده از وخامت حال نویسنده مرتد خبر می دهد/ سخنگوی موسسه شوتاکوا: با یک وضعیت اورژانسی مواجه هستیم

یورگن لوکادیا در راه پرسپولیس؟

سیل در راه رفسنجان/دستور تخلیه برخی مناطق از سوی فرماندار

اظهار نظر عجیب علی کریمی درباره نذری هیات‌های عزاداری/ ای کاش حرف نزدن بلد بودیم!

سرنوشت عجیب برخی بازیگران سریال مختارنامه

مخالفت سازمان نظام روانشناسی کشور با طرح مجلس/ انحصار طلب باشید و به روحانیون مجوز مشاوره ندهید!

۹ مصدوم و ۶ فوتی در سیلاب تهران تاکنون/تعدادی مفقودی‌های سیل امام‌زاده داوود اعلام شد/پیش‌بینی بارش شدید در ۵ شهرستان؛ امشب

محمد بنا، علی کریمی را ضربه فنی کرد

خط تفرقه!/ یک روز تفرقه میان شیعه و سنی، یک روز تفرقه میان محبان امام حسین(ع)

مازیار حسینی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر شد

تاجِ بدهی بر سر فوتبال ایران!/محکومیت سنگین فدراسیون فوتبال ایران در دادگاه cas

اعلام وضعیت اضطراری و تخلیه هزاران نفر در آمریکا درپی آتش‌سوزی مهیب

طرح تشکیل وزارت بازرگانی هیچ‌گاه در صحن علنی مجلس یازدهم بررسی نشده است/ تفکیک وزارت بازرگانی از وزارت صمت به دلیل پایان دولت سابق و روی کار آمدن دولت جدید متوقف شد

ببینید/مداحی سوزناک یک نا‌بینا برای امام حسین(ع)/تا نبریم به کربلا گریه می‌کنم

امیرعبداللهیان: انتقام خون شهید سلیمانی را وظیفه قطعی خود می‌دانیم/ دریافت پیام از عربستان