یکی از مواردی که باعث تقویت رابطه زوجین و افزایش اعتماد همسرتان به شما می‌شود خوش قولی است.
کد خبر: ۲۵۳۸۲۵
تاریخ انتشار:۱۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۹ - 02 June 2022به گزارش روزپلاس؛ بدقولی همسر یکی از مشکلاتی است که میتواند اعتماد طرف مقابل و اعتبار خود فرد را زیر سوال ببرد و حتی ممکن است باعث بروز دلخوری‌های پی در پی و کاهش صمیمیت بین زوجین شود.

یکی از مشکلات ناراحت کننده و البته قابل حل در ازدواج، بدقولی همسر است. بدقولی میتواند اعتماد، صداقت، ثبات و پایداری یک رابطه را خدشه دار کند به همین دلیل است که بدقولی همسر میتواند به شدت ناراحت کننده و غیر قابل تحمل باشد. همسر بدقول شما ممکن است وعده‌های مهمی را زیر پا بگذارد که بر کل زندگیتان تاثیر مستقیم دارد.

شاید از نظر خودش بدقولی هایش کوچک و بی اهمیت باشند (مثل ساعتی که قرار بود برای شام خوردن به خانه بیاید ف زمانی که برای بیرون رفتن هماهنگ کرده بودید، زمانی که قرار بود لباس‌ها را بشوید یا زمانی که قرار بود به دیدن دوستان و خانواده‌ها بروید)، ولی مسلما روی سطح اعتماد شما نسبت به خودش تاثیر منفی گذاشته است.

اثر منفی بدقولی روی همسر

بدقولی حتی در مواردی که از نظر شما کوچک و بی اهمیت است مثل زمانی که می‌گویید کاری برای او یا خانواده اش انجام می‌دهید، ولی به حرفتان عمل نمیکنید میتواند باعث ناامیدی همسرتان از شما شده و به ازدواجتان لطمه بزند.

یکی از مواردی که باعث تقویت رابطه زوجین و افزایش اعتماد همسرتان به شما می‌شود خوش قولی است. اثر مخرب بدقولی روی ازدواج به این دلیل است که به ناخودآگاه همسرتان پیام میدهد که انتظارات و جایگاه او برای شما اهمیتی ندارد. حتی اگر شما چنین قصدی نداشته باشید همسرتان احساس بی مهری و نادیده انگاشتن پیدا می‌کند و تصور می‌کند خوشحالی است ارزشی برایتان ندارد در نتیجه احساس بدش را به شما هم منتقل خواهد کرد.

دلایل بدقولی همسر

دلایل متعددی میتواند پشت بدقولی همسر باشد برخی از این دلایل میتواند تربیتی باشد یا به دلیل مشکلات دوران کودکی ایجاد شده باشد و برخی دیگر ممکن است به دلیل مشغله کاری یا اولویت ندادن به همسر ایجاد شود.

یا شاید صرفا هدف فرد از گفتن فلان حرف یا دادن فلان وعده، انجام دادنش نبوده است و صرفا خواسته در لحظه حرفی بزند و شما را خوشحال کند به همین دلیل به راحتی حرفش را فراموش کرده است.

قول دادن به قصد خوشحال کردن دیگران

برخی از افراد صرفا، چون میخواهد طرف مقابل را خوشحال کنند یا مورد تایید قرار بگیرند قول می‌دهند. برخی هم قضاوت و شناخت درستی در مورد توانایی‌های خودشان ندارد یا تصور می‌کنند همین که حرفی بزنند برای راضی نگه داشتن دیگران کافی است.

زمانی که متوجه بشوند برنامه هایشان درست از کار در نیامده یا زمان کافی برای انجام وعده هایشان ندارند، حرفشان را زیر پا گذاشته و بدقولی می کنند، این افراد هیچگاه از نتایج کارشان درس عبرت نمی‌گیرند.

بدقولی به دلیل خود محوری

برخی افراد شخصیت خود محور هستند و احساسات و تفکرات دیگران اهمیت چندانی برایشان ندارد به همین دلیل بدون فکر وعده می دهند بدون این که تصوری از به انجام رساندن وعده هایشان داشته باشند. در اغلب موارد اصلا انجام دادن قولشان اهمیتی برایشان ندارد، زندگی مشترک با این افراد معمولا چالش برانگیز خواهد شد.

شما نمی توانید تشخیص بدهید وعده هایشان برای خوشحال کردن شما است و شما را در اولوت قرار نمی‌دهند و به بازی گرفته است یا این که در مورد توانایی‌های خودشان قضاوت درستی نداشته اند.

بدقولی به دلیل داشتن یک خانواده بی ثبات

برخی افراد به دلیل بزرگ شدن در یک خانواده بی ثبات از وابستگی متقابل می‌هراسند و بدقولی برایشان کاملا عادی است. آن‌ها با بدقولی بزرگ شده اند و آموخته اند که با وعده و وعید می‌شود در لحظه زندگی کرد. آن‌ها نمی‌دانند روی دیگران حساب کردن یعنی چه و نمیدانندکه برای کسب اعتماد باید فرد خوش قولی باشندو خلف وعده میتواند باعث بی اعتمادی‌هایی شود که خودشان در زندگی تجربه کرده اند.

بدقولی به دلیل نداشتن مهارت نه گفتن

برخی افراد مهارت نه گفتن ندارند و همیشه تلاش میکنند دیگران را راضی نگه دارند و زمانی که باید صادقانه توضیح بدهند که نمیتوانند درخواست شما را انجام بدهند، صرفا برای خوشنوی شما بله می‌گویند حتی اگر بدانند انجامش در توانشان نیست و به فکر انجامش هم نخواهند بود.

بدقولی به خاطر احساس کنترل شدن

برخی از افراد وقتی همسرشان کاری از آن‌ها میخواهد که انجام دهند احساس ناخوشایند کنترل شدن در وجودشان بروز میکند به همین دلیل سعی میکنند از زیر قول‌هایی که داده اند در بروند تا شما با خودتان فکر نکنید که میتوانید آن‌ها را کنترل کنید. به خصوص اگر در رابطه تان مشکلات شخصی وجود داشته باشد او با انجام ندادن حرفهایش میخواهد به شما نشان دهد که قدرت دست خودش است نه شما.

عواقب بدقولی همسر

همانطور که بالاتر گفتیم مهم‌ترین پیامد بدقولی این است که شریک زندگیتان اعتمادش را به شما از دست میدهد که آسیب جبران ناپذیری به رابطه شما خواهد زد.

حتی در روابط کاری و اجتماعی، اعتماد مولفه بسیار مهمی است، اهمیت اعتماد در پیوند‌های عاشقانه و ازدواج اهمیت بسیار بیشتری پیدا میکند و نقشی حیاتی دارد.

بدقولی همسر می تواند علاوه بر از بین بردن اعتماد با عواقب زیر همراه باشد:

از بین رفتن امنیت روانی و دلبستگی

از آنجا که اعتماد باعث ایجاد امنی و دلبستگی بین زوجین می‌شود، اهمیتی حیاتی در ازدواج دارد. اعتماد است که تعیین میکند شریک زندگی شما تا چه حد در مشکلات کنار شما میماند. اعتماد باعث بهبود کیفیت ازدواجتان می‌شود و میتواند آرامش و شادی را به رابطه شما اضافه کند. در صورتی که با بدقولی اعتماد همسرتان را از بین ببرید امنیت روانی را در زندگی از او گرفته اید و دلبستگی اش به خودتان را کمتر خواهید کرد.

بروز اختلالات اضطرابی

بدقولی در رابطه علاوه بر از بین رفتن اعتماد میتواند مشکلات دیگری از جمله اضطراب، افسردگی و استرس را افزایش دهد.

پایه و اساس یک رابطه طولانی مدت و موفق براساس اعتماد و احترام متقابل و ایجاد احساس امنیت است. بدقولی میتواند روی اعتماد و احساس امنیت تاثیر منفی بگذارد و اگر منجر به ناامیدی شود برای همیشه به رابطه شما آسیب برساند.

زمانی که اعتماد تبدیل به یک عنصر شکننده می‌شود، کسب دوباره آن کار سختی است. برای این که بدانیم با همسر بدقول چه کنیم و چطور رفتار او را تعدیل کنیم تا دست از بدقولی بردارد و حرفش معتبر باشد میتوان از روش‌های زیر استفاده کرد.

باور نکردن قول و قرار‌های همسر بدقول

با این که یک فرد بالغ مسئول قول‌هایی است که می‌دهد، ولی گاهی اگر واقع بینانه و منطقی به حرف‌های همسرتان گوش دهید متوجه می‌شوید که امکان انجامشان برایش وجود ندارد.

خوشبینی کورکورانه در مورد حرف‌هایی که میدانید عملی نمی‌شد را کنار بگذارید.

البته طوری رفتار نکنید که از این مشکل برای سرزنش کردن او بهره ببرید، فقط به خودتان یادآور شوید که این حرف را بی غرض زده است و انجامش برایش امکان پذیر نیست.

روی خواسته‌های خودتان تمرکز کنید

اگر فکر میکنید بدقولی‌های همسرتان برایتان مشکل ساز است سعی کنید روی خواسته‌های خودتان تمرکز کنید و از خودتان بپرسید که قولش چقدر برایتان مهم بوده است؟ آیا عمل نکردن به حرفش کمی آزاردهنده است یا واقعا به شما صدمه می‌زند؟ شاید در ظاهر یک چیز کوچک باشد، ولی اهمیت زیادی برای شما داشته است به خصوص اگر قولی باشد که به طور مکرر آن را زیر پا گذاشته است.

قبل از این که اعتراض کنید با خودتان فکر کنید آیا عمل نکردن به قولش، چیزی است که واقعا ارزش جنگیدن دارد یا خیر؟

الگوی رفتاری او را پیدا کنید

گاهی اوقات شرایط سخت می‌شود و همسرتان به دلیل مشغله زیاد یا گرفتاری جدیدی که برایش پیش آمده نتوانسته است به قولش عمل کند. چنین شرایطی قابل درک است، ولی اگر تمام وعده‌های همسرتان زیر پا گذاشته می‌شود، شرایط نگران کننده است.

اگر همسرتان معمولا به وعده‌هایی که به شما می‌دهد به اندازه کافی فکر نمی‌کند یا به اشتباه سعی می‌کند با حرف زدن شما را خوشحال کند وقتش شده قبل از این که اعتمادتان نسبت به او از بین برود این مشکل را بررسی کنید. دنبال الگو‌های رفتاری که منجر به بدقولی میشود بگردید، آیا دلیل خاصی برای این رفتار وجود دارد یا یک عادت غلط است که نیاز به تغییر دارد؟

صادقانه مشکل را مطرح کنید

بعد از پیدا کردن مشکل یا علت احتمالی بهترین کار این است که صادقانه و در آرامش و بدون قضاوت با همسرتان صحبت کنید. به او بگویید که وعده‌های پوچ و بدون فکر و قصد انجام چقدر میتواند روی رابطه شما تاثیر منفی بگذارد. به او توضیح دهید که بدقولی هایش به ویژه آن‌هایی که اهمیت زیادی برای شما داشته چقدر باعث ناراحتی شما شده است.

مسلما اگر تا این لحظه احساسات خودتان را پنهان کرده اید، واکنشتان برایش تعجب آور خواهد بود. اگر بدقولی اشت را نتیجه نیت خوب خودش بداند احتمالا شکایت شما برایش قابل درک نخواهد بود.

فایده این گفتگو این است که در آینده آگاهی بیشتری از احساسات شما نسبت به بدقولی هایش خواهد داشت و سعی میکند کمتر حرفی بزند که نمیتواند به آن عمل کند و از انجا که از احساسات شما مطلع شده به احتمال زیاد بابت بدقولی اش از شما معذرت خواهی کرده و برایتان توضیح خواهد داد که چه اتفاقی افتاده است و از این به بعد در مورد وعده هایش در آینده بیشتر مراقب خواهد بود.

البته اصلاح همسر شما مسلما زمان بر است و نمیتواند توقع داشته باشید که عادتی که همه عمر با آن زندگی کرده است یک شبه از سرش بیوفتد.
بازگشت به ابتدای صفحه
ارسال به دوستان
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
روایت تصویری
نگاه دوم
پیشنهاد سردبیر
پربازدیدها

فراخوان واگذاری ظرفیت‌های بندری به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی

دیدار روسای مجالس ایران و مصر در ژوهانسبورگ

روابط ایران و مصر در ریل جدید؛ توافق برای نقشه‌ راه ارتقای روابط دوجانبه/ نقش‌آفرینی مخرب طرف‌های ثالث روابط تهران و قاهره از جمله رژیم صهیونیستی

ماهواره «نور ۳» با موفقیت پرتاب شد/ سردار حاجی‌زاده: دو پرتاب ماهواره دیگر تا پایان سال خواهیم داشت

خلبان تیزپرواز لرستانی درگذشت/ امیر خلبان پرویز رضایی که بود؟

نقدی برگزارش روزنامه همشهری درخصوص همسر رییس‌جمهور/ قیاسی اشتباه عامل ایجاد تقابل و دوقطبی/ بد دفاع کردن؛ زیانبارتر از تخریب

ماهواره نجم (نور ۳) به مدار ۴۵۰ کیلومتری با موفقیت به آسمان پرتاب شد/ از تصاویر این ماهواره برای نیازهای اطلاعاتی سپاه استفاده می‌شود

اولین طلای کاروان به نام والیبال ثبت شد/ عبور طلایی بلندقامتان از سد اژدها

رکورد زنی توییتر سابق در انتشار اطلاعات نادرست

دستگاه‌های اجرایی برای اثرگذاری بهبود نرخ رشد اقتصادی بر معیشت مردم تلاش کنند/ حفظ، تداوم و ارتقای نرخ رشد اقتصادی مهم تر است

رئیس جمهور: رشد نقدینگی در دولت سیزدهم به۲۶ درصد کاهش یافته است/ هر کاری که باعث ناامیدی مردم شود از نظر دولت، همراهی با دشمنان است

شکست پرسپولیس مقابل نساجی با گلزنی یک استقلالی

سازمان سنجش شرایط برگزاری کنکور ۱۴۰۳ را اعلام کرد

ضوابط و مقررات برگزاری کنکور ۱۴۰۳ تشریح شد/ اعلام زمان برگزاری کنکور

کارشناسان میراث فرهنگی ایران به آمریکا می‌روند

بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر در ۵ استان/ وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در ۶ استان

سرمایه بانک ایران و مصر افزایش می‌یابد

دیدار رهبران حماس،جهاد و جبهه مردمی در بیروت/ محکومیت تلاش برخی کشورها برای عادی‌سازی روابط

سوغاتی فرهنگی تاریخی آیت‌الله رئیسی برای ملت ایران

فراخوان واگذاری ظرفیت‌های بندری به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی

دیدار روسای مجالس ایران و مصر در ژوهانسبورگ

گلشیفته فراهانی، پدیده‌ای که در چشمان شما نگاه می‌کند و دروغ می‌گوید/ دروغگوی فراموش کار!

باشگاه پرسپولیس تایید کرد/ پیراهن اشتباهی را به خانواده فاطمه حمامی دادیم!

رئیسی: تحریم پول‌های بلوکه شده ایران پیش‌تر از این‌ها باید برداشته می‌شد/مانعی در برقراری روابط با مصر نمی‌بینیم/ بنا داریم روابط با عربستان را توسعه دهیم

عدم تایید مدارک علمی برخی نمایندگان فعلی مجلس صحت ندارد/ مصداق صحبت‌های سخنگوی شورای نگهبان، سینا کمالخانی است که از حضور در مجلس بازماند

شکست نوجوانان بسکتبال مقابل ژاپن/ ایران ششم شد

تداوم گفت‌وگو میان مقامات دو کشور/ امیرعبداللهیان: مذاکره در باب مسائل مورد علاقه دوجانبه مثبت و ثمربخش بود

رئیسی: نیروهای مسلح از تغییر ژئوپلیتیک منطقه جلوگیری‌ کردند/نباید هیچ گروه مسلحی در اطراف مرزها باشد

حادثه برای خانواده مداح معروف اصفهانی/ ‌مادر سیدرضا نریمانی فوت کرد

مدیرعامل بانک صادرات برکنار شد/ پس‌لرزه انتشار صورت‌های مالی بانک‌های دولتی

بازداشت خانواده حدیث نجفی صحت ندارد/ تکذیب خبرسازی دروغ رسانه‌های معاند در کرج

حداقل حقوق کارمندان و بازنشستگان دولت ابلاغ شد+ سند

کارشناسان میراث فرهنگی ایران به آمریکا می‌روند

پخش زنده فوتبال پرسپولیس ـ النصر در پلتفرم‌ها/ انتشار مستند رونالدو

بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر در ۵ استان/ وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در ۶ استان

شبکه «جام‌جم» اینترنتی شد/انتقال از تلویزیون به تلوبیون

کیم‌جونگ اون پس از 6 روز با مجموعه‌ای از هدایا روسیه را ترک کرد

خودروهای کارکرده از کسب مجوز سازمان استاندارد و محیط زیست معاف شدند

سرمایه بانک ایران و مصر افزایش می‌یابد

دیدار رهبران حماس،جهاد و جبهه مردمی در بیروت/ محکومیت تلاش برخی کشورها برای عادی‌سازی روابط

سوغاتی فرهنگی تاریخی آیت‌الله رئیسی برای ملت ایران

ارتقای همکاری‌های ایران و امارات در حوزه سلامت