شگفت زده خواهید شد اگر بدانید که برخی از مشهورترین برندهای جهان فعالیت خود را با ارائه محصول یا خدماتی متفاوت از آنچه امروز ارائه می کنند، آغاز کرده اند.
کد خبر: ۲۵۳۵۰۵
تاریخ انتشار:۱۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۰ - 31 May 2022به گزارش روزپلاس؛ شرکت‌ها برای تبدیل شدن به یک برند مشهور زحمات بسیار زیادی را متحمل می‌شوند. برخی در این مسیر نام محصول خود را تغییر می‌دهند، در شرایطی که برخی دیگر محصولات خود را اصلاح کرده تا در رقابت با بهترین‌ها قرار بگیرند.

ما برند‌های مشهور را می‌بینیم و فکر می‌کنیم که از ابتدا محصولی موفق را روانه بازار کرده و پله‌های ترقی را یکی پس از دیگری و به سرعت طی کرده اند. اما شگفت زده خواهید شد اگر بدانید که برخی از مشهورترین برند‌های جهان فعالیت خود را با ارائه محصول یا خدماتی متفاوت از آنچه امروز ارائه می‌کنند، آغاز کرده اند.

لگو: اسباب بازی چوبیشرکت لگو همواره بر سرگرم کردن کودکان متمرکز بوده است. اما پیش از آن که اوله کرک کریستیانسن، بنیانگذار لگو، بلوک‌های کوچک ساخت و ساز خود را معرفی کند، یک اسباب بازی ساز کمتر ماجراجو بود.

اسباب بازی‌های چوبی از جمله اردک‌های چوبی نمادین از جمله نخستین محصولاتی بودند که شرکت لگو فعالیت خود را با ساخت آن‌ها آغاز کرد.

سونی: پلوپز برقینخستین محصول تولید شده توسط ماسارو ایبوکا، بنیانگذار سونی، هدف بسیار ساده‌ای داشت. او قصد داشت به همکارانش کمک کند تا برنج را سریع و آسان بپزند. پلوپز سونی محصولی با فناوری ساده بود و البته چندان هم موفق نبود. با توجه به نوع برنج و مقدار آب مورد استفاده، برنج می‌توانست بیش از حد پخته یا بیش از حد خام باقی بماند.

نخستین محصول سونی به نوعی نخستین شکست شرکت نیز بود و این پلوپز هرگز راهی به بازار پیدا نکرد. سونی در زمینه معرفی تجهیزات صوتی به موفقیت فوق العاده‌ای دست یافت و تولید لوازم پخت و پز کنار گذاشته شد.

سامسونگ: ماهی خشک شدهدر حال حاضر، سامسونگ یکی از نام‌های شناخته شده در جهان است که طیف گسترده‌ای از محصولات را روانه بازار می‌کند که از آن جمله می‌توان به لوازم خانگی و تلفن‌های همراه اشاره کرد.

اما کسب و کار سامسونگ در ابتدا با ماهی در ارتباط بود. این شرکت فعالیت خود را در دهه ۱۹۳۰ به عنوان یک شرکت بازرگانی و با فروش مواد غذایی از جمله ماهی خشک شده و نودل آغاز کرد. این شرکت مستقر در کره با بیش از ۴۰ کارمند تا زمان جنگ کره که آن‌ها را وادار به نقل مکان کرد، موفقیت چندانی را تجربه نکرد.

افزون بر تغییر در محل استقرار، سامسونگ تصمیم گرفت تا فعالیت‌های خود را گسترش داده و محصولات متنوع‌تری را روانه بازار کند. سامسونگ در دهه ۱۹۷۰ نخستین گام‌ها برای تبدیل شدن به یک نام مطرح در دنیای محصولات الکترونیکی را برداشت.

نینتندو: کارت بازی هانافودافوساجیرو یامائوچی شرکت نینتندو را بنیان نهاد تا در زمینه فروش کارت‌های بازی دست‌ساز هانافودا فعالیت کند.

کارت‌های هانافودا نوعی کارت هستند که می‌توان از آن‌ها برای انجام بازی‌های مختلف استفاده کرد، اگرچه بیشتر با ماهیگیری مرتبط هستند. از این آغاز آنالوگ، نزدیک به یک قرن طول کشید تا نینتندو در بازار بازی‌های الکترونیکی جایگاه خود را کسب کرده و در نهایت به یک برند شناخته شده بین المللی تبدیل شود.

به رغم موفقیت‌های چشمگیر در زمینه کنسول‌ها و بازی‌های رایانه ای، نینتندو هرگز ریشه‌های خود را به طور کامل رها نکرد. این شرکت به تولید کارت‌های بازی در ژاپن ادامه داده و طرح‌های خود را با فرانچایز‌های بازی موفق خود از جمله پوکمون پیوند داده است.

نوکیا: خمیر کاغذ و دستمال توالتشرکت فنلاندی نوکیا یکی از شناخته شده‌ترین نام‌ها در بازار تلفن‌های همراه محسوب می‌شود که در اواخر دهه نود بر این بازار تسلط کامل داشت. نوکیا شرکتی چند ملیتی با طیف وسیعی از محصولات است که از آن جمله می‌توان به ماسک‌های تنفسی، تایر‌های خودرو و رادیو اشاره کرد.

اما نقطه آغاز فعالیت‌های نوکیا در دهه ۱۸۶۰ که توسط فردریک ایدستام بنیان نهاده شد با خمیر کاغذ و رول‌های دستمال توالت پیوند خورده است.

تویوتا – ماشین بافندگی اتوماتیکتویوتا فعالیت خود را با معرفی ماشین‌های بافندگی اتوماتیک آغاز کرد که از پیشرفته‌ترین نمونه‌ها در زمان خود بودند. این محصولات تویوتا به اندازه‌ای پیشرفته بودند که ماشین بافندگی اتوماتیک اصلی این شرکت در سال ۲۰۰۷ به عنوان یک دستاورد برجسته در ژاپن ثبت شد.

اگرچه این دستگاه چشمگیر پایه و اساس موفقیت شرکت را شکل داد، اما تویوتا مسیر فعالیت‌های خود را به سمت تولید خودرو تغییر داد. تویوتا در این زمینه نیز بسیار موفق عمل کرده و امروز به عنوان یکی از برترین برند‌های خودروسازی نه تنها در ژاپن بلکه در جهان شناخته می‌شود.

کلگیت: صابون دستامروزه، نام کلگیت با خمیردندان پیوند خورده و یکی از محبوب‌ترین برند‌ها در سراسر جهان در زمینه بهداشت دهان و دندان محسوب می‌شود.

اما ولیلیام کلگیت، بنیانگذار کلگیت، زمانی که این شرکت را بنیان نهاد، توجهی به مراقبت از دندان‌ها نداشت.

در حقیقت، نخستین محصولات تولیدی کلگیت صابون و لوازم بهداشتی بودند که با استفاده از پیه (چربی گاو) تولید می‌شدند.

حتی زمانی که تولید خمیردندان توسط کلگیت آغاز شد، این محصول با آنچه امروز در قفسه فروشگاه‌ها دیده می‌شود، تفاوت داشت. خمیردندان کل‌گیت به جای تیوپ‌های فشرده در ظروف شیشه‌ای کوچک ارائه می‌شد. خمیردندان‌های تیوپی کل‌گیت در سال ۱۸۹۶ معرفی شدند.

هزبرو (هاسبرو): خرده پارچهتصور این که شرکت هزبرو چیزی به غیر از اسباب بازی تولید کند، دشوار است، اما فعالیت این شرکت در واقع با تمرکز روی پارچه‌ها آغاز شد.

سه برادر هاسنفیلد مهاجرانی لهستانی بودند که شروع به فروش خرده پارچه کردند. به تدریج کسب و کار آن‌ها رشد کرد و تولید آستر‌های کلاه و قاب مداد از این خرده پارچه‌ها آغاز شد، پیش از آن که این سه برادر ساخت قاب‌های مداد را آغاز کنند.

شرکت هزبرو در دهه ۱۹۶۰ عروسک‌های نمادین جی. آی. جو را معرفی کرد و از آن پس به صورت جدی فعالیت‌های خود در زمینه تولید اسباب بازی را ادامه داد.

اپل: جعبه آبیامروزه، شرکت اپل به واسطه محصولات الکترونیکی شیک و قدرتمند خود شهرت دارد. اما جعبه آبی نخستین محصول این شرکت حاصل همکاری دو استیو (استیو جابز و استیو وزنیاک) بود. این دستگاه برای برقراری تماس تلفنی از راه دور بدون هزینه قابل استفاده بود.

اگرچه جابز و وزنیاک خیلی زود به سمت یک مدل تجاری پایدارتر حرکت کردند (تولید رایانه‌های اپل)، اما به گفته استیو جابز، بدون آن جعبه‌های آبی، شرکت اپلی نیز وجود نداشت.

هوور: افسار اسبشرکت هوور از نام‌های شناخته شده در زمینه تولید لوازم خانگی است، اما دبلیو. اچ. هوور فعالیت‌های شرکت خود را با تولید زین، افسار و مهار اسب آغاز کرد.

زمانی که پسر عموی همسرش با نمونه اولیه یک جاروی الکتریکی نزد هوور آمد، وی بلافاصله پتانسیل این دستگاه را مشاهده کرد. هوور در سال ۱۹۰۸ پتنتی برای آن خریداری کرد و نام شرکت را به Hoover Electric Suction Sweeper تغییر داد. پس از آن، هوور فعالیت‌های خود را در زمینه تولید لوازم خانگی ادامه داد.
بازگشت به ابتدای صفحه
ارسال به دوستان
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
روایت تصویری
نگاه دوم
پیشنهاد سردبیر
پربازدیدها

فراخوان واگذاری ظرفیت‌های بندری به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی

دیدار روسای مجالس ایران و مصر در ژوهانسبورگ

روابط ایران و مصر در ریل جدید؛ توافق برای نقشه‌ راه ارتقای روابط دوجانبه/ نقش‌آفرینی مخرب طرف‌های ثالث روابط تهران و قاهره از جمله رژیم صهیونیستی

ماهواره «نور ۳» با موفقیت پرتاب شد/ سردار حاجی‌زاده: دو پرتاب ماهواره دیگر تا پایان سال خواهیم داشت

خلبان تیزپرواز لرستانی درگذشت/ امیر خلبان پرویز رضایی که بود؟

نقدی برگزارش روزنامه همشهری درخصوص همسر رییس‌جمهور/ قیاسی اشتباه عامل ایجاد تقابل و دوقطبی/ بد دفاع کردن؛ زیانبارتر از تخریب

ماهواره نجم (نور ۳) به مدار ۴۵۰ کیلومتری با موفقیت به آسمان پرتاب شد/ از تصاویر این ماهواره برای نیازهای اطلاعاتی سپاه استفاده می‌شود

اولین طلای کاروان به نام والیبال ثبت شد/ عبور طلایی بلندقامتان از سد اژدها

رکورد زنی توییتر سابق در انتشار اطلاعات نادرست

رئیس جمهور: رشد نقدینگی در دولت سیزدهم به۲۶ درصد کاهش یافته است/ هر کاری که باعث ناامیدی مردم شود از نظر دولت، همراهی با دشمنان است

دستگاه‌های اجرایی برای اثرگذاری بهبود نرخ رشد اقتصادی بر معیشت مردم تلاش کنند/ حفظ، تداوم و ارتقای نرخ رشد اقتصادی مهم تر است

شکست پرسپولیس مقابل نساجی با گلزنی یک استقلالی

سازمان سنجش شرایط برگزاری کنکور ۱۴۰۳ را اعلام کرد

ضوابط و مقررات برگزاری کنکور ۱۴۰۳ تشریح شد/ اعلام زمان برگزاری کنکور

کارشناسان میراث فرهنگی ایران به آمریکا می‌روند

بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر در ۵ استان/ وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در ۶ استان

سرمایه بانک ایران و مصر افزایش می‌یابد

دیدار رهبران حماس،جهاد و جبهه مردمی در بیروت/ محکومیت تلاش برخی کشورها برای عادی‌سازی روابط

سوغاتی فرهنگی تاریخی آیت‌الله رئیسی برای ملت ایران

فراخوان واگذاری ظرفیت‌های بندری به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی

دیدار روسای مجالس ایران و مصر در ژوهانسبورگ

گلشیفته فراهانی، پدیده‌ای که در چشمان شما نگاه می‌کند و دروغ می‌گوید/ دروغگوی فراموش کار!

باشگاه پرسپولیس تایید کرد/ پیراهن اشتباهی را به خانواده فاطمه حمامی دادیم!

رئیسی: تحریم پول‌های بلوکه شده ایران پیش‌تر از این‌ها باید برداشته می‌شد/مانعی در برقراری روابط با مصر نمی‌بینیم/ بنا داریم روابط با عربستان را توسعه دهیم

عدم تایید مدارک علمی برخی نمایندگان فعلی مجلس صحت ندارد/ مصداق صحبت‌های سخنگوی شورای نگهبان، سینا کمالخانی است که از حضور در مجلس بازماند

شکست نوجوانان بسکتبال مقابل ژاپن/ ایران ششم شد

تداوم گفت‌وگو میان مقامات دو کشور/ امیرعبداللهیان: مذاکره در باب مسائل مورد علاقه دوجانبه مثبت و ثمربخش بود

رئیسی: نیروهای مسلح از تغییر ژئوپلیتیک منطقه جلوگیری‌ کردند/نباید هیچ گروه مسلحی در اطراف مرزها باشد

حادثه برای خانواده مداح معروف اصفهانی/ ‌مادر سیدرضا نریمانی فوت کرد

مدیرعامل بانک صادرات برکنار شد/ پس‌لرزه انتشار صورت‌های مالی بانک‌های دولتی

بازداشت خانواده حدیث نجفی صحت ندارد/ تکذیب خبرسازی دروغ رسانه‌های معاند در کرج

حداقل حقوق کارمندان و بازنشستگان دولت ابلاغ شد+ سند

کارشناسان میراث فرهنگی ایران به آمریکا می‌روند

پخش زنده فوتبال پرسپولیس ـ النصر در پلتفرم‌ها/ انتشار مستند رونالدو

بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر در ۵ استان/ وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در ۶ استان

شبکه «جام‌جم» اینترنتی شد/انتقال از تلویزیون به تلوبیون

کیم‌جونگ اون پس از 6 روز با مجموعه‌ای از هدایا روسیه را ترک کرد

خودروهای کارکرده از کسب مجوز سازمان استاندارد و محیط زیست معاف شدند

سرمایه بانک ایران و مصر افزایش می‌یابد

دیدار رهبران حماس،جهاد و جبهه مردمی در بیروت/ محکومیت تلاش برخی کشورها برای عادی‌سازی روابط

سوغاتی فرهنگی تاریخی آیت‌الله رئیسی برای ملت ایران

ارتقای همکاری‌های ایران و امارات در حوزه سلامت