رابطه مثبت و محترمانه و توأم با محبت و صمیمیت در میان زن و شوهر، از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مسائل قابل تأمل در یک زندگی زناشویی و ازدواج موفق محسوب می‌شود.
کد خبر: ۲۵۱۶۳۸
تاریخ انتشار:۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۲ - 17 May 2022به گزارش روزپلاس؛ خانه محل آسایش و آرامش و خانواده آبراهی است که آدمی را به اقیانوس جامعه پیوند می‌دهد. زن و مرد از دیرباز تاکنون مکمل یکدیگر بوده‌اند و ارکان اصلی خانه و خانواده محسوب می‌شوند و هر یک وظایف و مسئولیت‌های ریز و درشتی را عهده‌دار هستند. رابطه مثبت و محترمانه و توأم با محبت و صمیمیت در میان زن و شوهر، از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مسائل قابل تأمل در یک زندگی زناشویی و ازدواج موفق محسوب می‌شود. بار‌ها روابط و زندگی‌هایی را دیده‌ایم که پس از مدت کوتاهی به سردی گراییده و به سمت فروپاشی کانون زندگی و متارکه رفته‌اند.

دیده‌ایم آدم‌هایی را که زمانی از فرط عشق و علاقه‌مندی به یکدیگر برای هم می‌مردند و تمام تلاش خود را می‌کردند تا به هم برسند و دنبال باهم ساختن یک زندگی آرمانی، رؤیایی و ایده‌آل بودند، اما امروز، روزشان در راهرو‌های دادگاه‌های خانواده شب می‌شود و روزگارشان در جلسات متارکه و مشاوره می‌گذرد. مو‌های سرشان در فراق یکدیگر سپید می‌شود و همچنان اسیر بالا و پایین کردن پله‌های دادگاه‌ها به منظور رسیدن به تصمیم و هدف نهایی‌شان که همان طلاق و جدایی است، هستند. بدون تردید مؤلفه‌های بی‌شماری در به بن‌بست رسیدن یک زندگی مشترک تأثیرگذار است. در ادامه نگاهی به عواملی که موجبات ازهم‌گسستگی کانون خانواده و بسته شدن پرونده زندگی دو نفره را فراهم می‌کند، خواهیم داشت.

قدردان هم نبودن

قدردانی نکردن زوجین از یکدیگر، در عین حال که یکی از مهم‌ترین فاکتورهاست، به ظاهر از بی‌اهمیت‌ترین موارد است. اگر پرونده‌های طلاق در دادگاه‌های خانواده‌ها را بررسی کنیم، خواهیم دید که امروزه بخش اعظمی از مشاجره‌ها و اختلاف‌ها میان زنان و مردان در رابطه با همین موضوع به ظاهر بی‌اهمیت است.

بی‌توجهی به نیاز‌های زناشویی

برطرف نشدن نیاز عاطفی و روابط زناشویی نیز یکی از شایع‌ترین عوامل در برخی اختلافات زوجین و طلاق است. بی‌توجهی به این نیازها، افراد را دچار مشکلات جدی می‌کند. بهترین بستر برای رفع این نیاز اساسی، خانه و خانواده خود آدمی است. خانواده و محیط آن می‌تواند به بهترین صورت و منطقی‌ترین روش، این نوع از نیاز همسران را تأمین کند و آن‌ها را از آسیب‌هایی که در ورای این راه وجود دارد، مصون سازد.

دخالت‌های دیگران

دخالت‌های خانوادگی نیز از مهم‌ترین آفات و معضلات عصر حاضر است. چه بسیارند زنان و مردانی که از این موضوع به شدت رنج می‌برند و کاری نمی‌توانند کنند جز حرص خوردن و بحث و جدل کردن باهم. بحث دخالت‌های خانوادگی و اظهار نظر کردن‌های بیجای اقوام و دیگران در زندگی زناشویی تازه عروس و دامادها، بیشتر شبیه حکایت ملانصرالدین و الاغش است! گویند روزی ملانصرالدین با الاغ خود برای به مقصد رساندن باری در حال بالا رفتن از زمینی شیب‌دار و ناهموار بود. او سوار بر الاغ خود شد و بار را نیز بر خورجینش نهاد و به راه افتاد. مردمی که از کنار او رد می‌شدند، زیر لب می‌گفتند که این شخص چقدر بی‌وجدان و بی‌ایمان است! هم خود بر الاغ نشسته و هم بار را بر دوش آن نهاده! بیچاره الاغ که با این همه مصیبت در حال بالا رفتن از چنین مسیر سختی است! ملا که این جمله را شنید، دلش به حال حیوان سوخت و تصمیم گرفت از روی الاغ پایین بیاید و بار را نیز خود حمل کند.

مردم با دیدن این صحنه به او گفتند: «تو مگر دیوانه‌ای؟ هم خود پیاده می‌آیی و هم بار را بر دوشت می‌کشی؟ پس الاغت را برای چه با خود آورده‌ای؟» ملانصرالدین با شنیدن این جملات به فکر فرو رفت و تصمیم گرفت بار را روی الاغ بگذارد و خود پیاده بیاید. مردم از دیدن این کار او به خنده آمدند و گفتند: «تن‌ها یک گونی را بر الاغ گذاشته‌ای و خودت پیاده می‌آیی»؟ ملا نهایتاً تصمیم گرفت برای رهایی از حرف و نظر و دخالت‌های بیجای مردم از رساندن بار به مقصد منصرف شود و همان میانه راه رهایش کند. در آخر خود روی الاغ نشست و مسیر را برگشت. هر چند که باز این کار او هم از نظر فضول‌ها، هنوز جای بحث داشت!

بی‌احترامی به یکدیگر

اصل بسیار مهم و تأثیرگذار دیگر، نبود احترام متقابل و شروع ناسزاگویی و گسترش بی‌ادبی و بی‌احترامی در یک رابطه دونفره زناشویی است. در روابط برخی از زوجین گاهی ناهنجاری‌های رفتاری خاصی را مشاهده می‌کنیم که به شدت آسیب‌زاست. بداخلاقی، خشم، خشونت و پرخاشگری نمونه بارز این ناهنجاری هاست. موضوع تندزبانی و سرزنش، عاملی است که باید در روابط زوجین بیش از پیش مدنظر قرار گیرد.

فقدان مهارت همدلی

یکی از بنیادی‌ترین مسائل دیگری که بیشتر زوجین مراجعه‌کننده به مراکز مشاوره و دفاتر مربوط به روانشناسی بیان می‌کنند، درک‌نکردن همدلانه بین آن‌ها و فقدان مهارت همدلی است. توانایی مهارت همدلی بی‌شک موجب افزایش و بالا بردن رضایت زناشویی می‌شود؛ رضایتی که از جمله ارزشمندترین ملاک‌ها و مؤلفه‌های اساسی و رکن لازم به منظور ارتقا و افزایش سلامت روانی افراد خانواده و زوجین به شمار می‌رود و در صورت فراهم شدن و تحقق آن، زوجین در روابط خود احساس شادمانی از این رضایت زناشویی می‌کنند، پس باید بدانیم که میزان رضایتمندی‌ای که زوجین از زندگی خود دارند، بر ثبات و پایداری خانواده تأثیر بسیاری می‌گذارد و باعث سلامت خانواده می‌شود. تاکنون مطالعات و تحقیقات بی‌شماری نیز در زمینه بررسی مهارت‌های همدلی در روابط زوجین انجام شده و نتایج تمام این پژوهش‌ها به خوبی گویای این مطلب است که همزبانی و همدلی موجب برقراری تعادل شده و به اعتقاد روان درمانگران، موجبات وضعیت مورد انتظار در یک زندگی زناشویی را فراهم می‌آورد.

بی‌صداقتی و دروغگویی

بی‌صداقتی و دروغگویی یکی دیگر از نکات مهمی است که اگر در دل یک رابطه زناشویی ظهور و بروز کند، مسبب ایجاد دلخوری، اختلاف، کینه و کدورت می‌شود و آن زندگی را به سمت اضمحلال و نابودی می‌برد.

فرزنددار نشدن

از شایع‌ترین مواردی که بعضاً در برخی پرونده‌های طلاق نیز مشهود است، بحث ناباروری و فرزنددار نشدن برخی زوجین تازه ازدواج کرده است. چه بسیارند آدم‌هایی که بنا به هر دلیلی فرزنددار نمی‌شوند، اما به جای صبر یا درمان، یکی از طرفین، از زندگی زناشویی ناامید می‌شود و تصمیم می‌گیرد پای خود را از زندگی همسرش بیرون بکشد و با طلاق، شرایط را برای ازدواج مجدد همسر و فرزنددار شدن او فراهم کند.

بی‌توجهی به آراستگی

یکی دیگر از نکاتی که در روابط زوجین باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد، توجه به آراستگی ظاهری و رعایت نظافت شخصی است. اعتیاد همسر نیز از موارد حائز اهمیت است که به فروپاشی زندگی زناشویی ختم می‌شود.

دریغ عشق و محبت

تحقیر کردن از جمله مهم‌ترین مواردی است که چه بخواهیم و چه نخواهیم قطعاً موجبات ظهور و بروز اختلاف و دعوا‌های زناشویی را فراهم می‌کند و جان کلام اینکه ندیدن همسر و محبت نکردن به او، از گزینه‌های مهم تأثیرگذار در بسته شدن پرونده زندگی زناشویی عاشقانه و صمیمی است. دریغ کردن محبت از شریک زندگی همانا و اتمام یک رابطه همانا.
بازگشت به ابتدای صفحه
ارسال به دوستان
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
روایت تصویری
نگاه دوم
پیشنهاد سردبیر
پربازدیدها

فراخوان واگذاری ظرفیت‌های بندری به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی

دیدار روسای مجالس ایران و مصر در ژوهانسبورگ

روابط ایران و مصر در ریل جدید؛ توافق برای نقشه‌ راه ارتقای روابط دوجانبه/ نقش‌آفرینی مخرب طرف‌های ثالث روابط تهران و قاهره از جمله رژیم صهیونیستی

ماهواره «نور ۳» با موفقیت پرتاب شد/ سردار حاجی‌زاده: دو پرتاب ماهواره دیگر تا پایان سال خواهیم داشت

خلبان تیزپرواز لرستانی درگذشت/ امیر خلبان پرویز رضایی که بود؟

نقدی برگزارش روزنامه همشهری درخصوص همسر رییس‌جمهور/ قیاسی اشتباه عامل ایجاد تقابل و دوقطبی/ بد دفاع کردن؛ زیانبارتر از تخریب

ماهواره نجم (نور ۳) به مدار ۴۵۰ کیلومتری با موفقیت به آسمان پرتاب شد/ از تصاویر این ماهواره برای نیازهای اطلاعاتی سپاه استفاده می‌شود

اولین طلای کاروان به نام والیبال ثبت شد/ عبور طلایی بلندقامتان از سد اژدها

رکورد زنی توییتر سابق در انتشار اطلاعات نادرست

رئیس جمهور: رشد نقدینگی در دولت سیزدهم به۲۶ درصد کاهش یافته است/ هر کاری که باعث ناامیدی مردم شود از نظر دولت، همراهی با دشمنان است

دستگاه‌های اجرایی برای اثرگذاری بهبود نرخ رشد اقتصادی بر معیشت مردم تلاش کنند/ حفظ، تداوم و ارتقای نرخ رشد اقتصادی مهم تر است

شکست پرسپولیس مقابل نساجی با گلزنی یک استقلالی

سازمان سنجش شرایط برگزاری کنکور ۱۴۰۳ را اعلام کرد

ضوابط و مقررات برگزاری کنکور ۱۴۰۳ تشریح شد/ اعلام زمان برگزاری کنکور

کارشناسان میراث فرهنگی ایران به آمریکا می‌روند

بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر در ۵ استان/ وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در ۶ استان

سرمایه بانک ایران و مصر افزایش می‌یابد

دیدار رهبران حماس،جهاد و جبهه مردمی در بیروت/ محکومیت تلاش برخی کشورها برای عادی‌سازی روابط

سوغاتی فرهنگی تاریخی آیت‌الله رئیسی برای ملت ایران

فراخوان واگذاری ظرفیت‌های بندری به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی

دیدار روسای مجالس ایران و مصر در ژوهانسبورگ

گلشیفته فراهانی، پدیده‌ای که در چشمان شما نگاه می‌کند و دروغ می‌گوید/ دروغگوی فراموش کار!

باشگاه پرسپولیس تایید کرد/ پیراهن اشتباهی را به خانواده فاطمه حمامی دادیم!

رئیسی: تحریم پول‌های بلوکه شده ایران پیش‌تر از این‌ها باید برداشته می‌شد/مانعی در برقراری روابط با مصر نمی‌بینیم/ بنا داریم روابط با عربستان را توسعه دهیم

عدم تایید مدارک علمی برخی نمایندگان فعلی مجلس صحت ندارد/ مصداق صحبت‌های سخنگوی شورای نگهبان، سینا کمالخانی است که از حضور در مجلس بازماند

شکست نوجوانان بسکتبال مقابل ژاپن/ ایران ششم شد

تداوم گفت‌وگو میان مقامات دو کشور/ امیرعبداللهیان: مذاکره در باب مسائل مورد علاقه دوجانبه مثبت و ثمربخش بود

رئیسی: نیروهای مسلح از تغییر ژئوپلیتیک منطقه جلوگیری‌ کردند/نباید هیچ گروه مسلحی در اطراف مرزها باشد

حادثه برای خانواده مداح معروف اصفهانی/ ‌مادر سیدرضا نریمانی فوت کرد

مدیرعامل بانک صادرات برکنار شد/ پس‌لرزه انتشار صورت‌های مالی بانک‌های دولتی

بازداشت خانواده حدیث نجفی صحت ندارد/ تکذیب خبرسازی دروغ رسانه‌های معاند در کرج

حداقل حقوق کارمندان و بازنشستگان دولت ابلاغ شد+ سند

کارشناسان میراث فرهنگی ایران به آمریکا می‌روند

پخش زنده فوتبال پرسپولیس ـ النصر در پلتفرم‌ها/ انتشار مستند رونالدو

بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر در ۵ استان/ وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در ۶ استان

شبکه «جام‌جم» اینترنتی شد/انتقال از تلویزیون به تلوبیون

کیم‌جونگ اون پس از 6 روز با مجموعه‌ای از هدایا روسیه را ترک کرد

خودروهای کارکرده از کسب مجوز سازمان استاندارد و محیط زیست معاف شدند

سرمایه بانک ایران و مصر افزایش می‌یابد

دیدار رهبران حماس،جهاد و جبهه مردمی در بیروت/ محکومیت تلاش برخی کشورها برای عادی‌سازی روابط

سوغاتی فرهنگی تاریخی آیت‌الله رئیسی برای ملت ایران

ارتقای همکاری‌های ایران و امارات در حوزه سلامت