وال استریت ژورنال/
روزنامه وال استریت ژورنال مدعی شد، به نظر می‌رسد بالا رفتن تورم در آمریکا دولت بایدن را مجاب کرده که به ایران برای رسیدن به یک توافق امتیاز بدهد.
کد خبر: ۲۳۶۳۹۰
تاریخ انتشار:۰۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۶ - 21 January 2022
عقب نشینی آمریکا در برجام/ آمریکا برای کاهش قیمت نفت راهی جز برگشت به توافق هسته‌ای ندارد

به گزارش روزپلاس؛ موضع دولت بایدن درباره توافق هسته‌ای با ایران در مقایسه با یک سال پیش که روی کار آمد، تغییر کرده است. ژانویه سال 2021 دولت بایدن قول بازگشت به برجام و از سرگیری توافق هسته‌ای با ایران را که از سوی دولت پیشین آمریکا ملغی شده بود، را داد.

در آن زمان بایدن قول داده بود که از سرگیری توافق هسته‌ای تازه اول گفت‌وگوها با ایران خواهد بود و جک سالیوان که در آن زمان قرار بود مشاور امنیت ملی دولت آمریکا شود، گفته بود که بازگشت به توافق هسته‌ای آغاز توافقات بلندمدت‌تر و قوی‌تر با ایران خواهد شد.

وال استریت ژورنال می‌گوید: اما حالا با گذشت 12 ماه از آن زمان محتمل‌ترین نتیجه اقدامات دیپلماتیک آمریکا یک توافق محدودتر نسبت به آنچه قول داده بود است.

بسیاری از جمهوریخواهان در آمریکا می‌گویند: ‌توافق محدود با ایران محدودیت‌های کمتری را برای فعالیت‌های هسته‌ای این کشور ایجاد خواهد کرد و از سوی دیگر به لغو تحریم‌ها و امتیازاتی بیشتر برای این کشور منجر خواهد شد. در واقع حقیقت سیاسی این است که برای دولت بایدن همزمان با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات کنگره حتی یک توافق بد با ایران می‌تواند نجات‌دهنده باشد.

یکی از دلایلی که می‌تواند دولت آمریکا را به سمت توافق با ایران سوق دهد، نفت است. همان گونه که وزارت انرژی آمریکا اعلام کرده، قیمت نفت در بازار جهانی از متوسط 42 دلار در 2020 به متوسط 71 دلار در سال 2021 رسیده است و هم اکنون قیمت این حامل انرژی حتی از 88 دلار هم عبور کرده است.

این افزایش باعث بالا رفتن قیمت بنزین و دیگر حامل‌های انرژی در آمریکا شده و روی محبوبیت رئیس جمهور آمریکا اثر منفی گذاشته است.

مقامات آمریکایی هم اکنون برای رسیدن به یک راه چاره در راستای کنترل قیمت‌ها و پایین آوردن آنها به خصوص قیمت بنزین برای مردم کشور درمانده شده‌اند و توافق با ایران و متعاقبا بازگشت نفت ایران به بازار جهانی می‌تواند یکی از راهکارهای آنها برای پایین آوردن قیمت بنزین باشد.

ایران یکی از بزرگ‌ترین و قوی‌ترین کشورهای نفتی در جهان به شمار می‌رود که به خاطر تحریم‌های آمریکا صادرات نفتش به میزان قابل توجهی کاهش یافت. در سال 2020 تولید نفت ایران حتی به کمتر از 2 میلیون بشکه در روز رسید؛ چراکه به خاطر تحریم‌ها دست ایران در بازارهای جهانی بسته شده بود.

گزارش وال استریت ژورنال مدعی است که البته این شرایط موقتی بوده و باید گفت، بدون اعمال فشارهای بیشتر به مشتریان نفت ایران این کشور به سرعت می‌تواند صادرات نفت خود را افزایش دهد. ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ایران نفت زیادی دارد که می‌تواند به سرعت وارد بازار جهانی کند. این ذخایر ایران به صورت شناور نگهداری می شود و ارزیابی‌ها حاکی از آن است که حجم آنها معادل 120 میلیون بشکه نفت است که برابر بیش از یک روز مصرف کل جهان است.

کارشناسان همچنین پیش‌بینی کرده‌اند که ایران می‌تواند در مدت زمان کوتاه تولید نفت خود را افزایش دهد.

مقامات ایرانی به صورت رسمی اعلام کرده‌اند که می‌خواهند تولید نفت خود را تا بهار سال آینده به سطح پیش از اعمال تحریم‌ها معادل 4 میلیون بشکه در روز برسانند.

چنین افزایش تولید نفت در شرایط کنونی می‌تواند واقعا اوضاع بازار را تغییر دهد. در حال حاضر میزان تقاضای نفت در جهان از میزان عرضه پیشی گرفته و تولیدکنندگان نفت در تامین این کالای اساسی با مشکل مواجهند.

نیویورک تایمز هم اخیرا گزارش داده علیرغم تلاش کشورهای تولیدکننده نفت برای بالا بردن تولید، اعضای اوپک پلاس در بالا بردن حجم عرضه خود به بازار جهانی طبق برنامه افزایش 400 هزار بشکه‌ای روزانه به ازای هر ماه با مشکل مواجهند و نمی‌توانند این رقم را تامین کنند. بنابراین ورود نفت بیشتر ایران به بازار حجم عرضه نفت را بالا خواهد برد و پیش‌بینی می‌شود، بتواند قیمت نفت را 10 درصد پایین بیاورد. البته این مسأله مشروط به لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران است که البته دولت بایدن توانایی این کار را دارد.

این محاسبات هم اکنون پیش روی دولت بایدن بوده و می‌تواند مشوقی باشد که آمریکا را به سمت تعامل با ایران و امتیاز دادن به این کشور سوق دهد و حتی می‌تواند دلیل خوبی باشد که آمریکا در داخل برای احیای برجام به آن استناد کند.

به گزارش رویترز، اخیرا بانک گلدمن ساکس آمریکا نیز پیش‌بینی کرده که به زودی و در سه ماه نخست سال 2022 شاهد رکورد شکنی قیمت نفت و سه رقمی شدن آن خواهیم بود.

موسسه جی پی مورگان هم با پیش‌بینی مشابه رقم 90 دلار را برای قیمت نفت مطرح کرده است.

کارشناسان می‌گویند: تولید نفت لیبی افزایش یافته و پتانسیل فزاینده قیمت به قدری قوی است که این مسأله هم نتوانسته جلوی بالا رفتن قیمت نفت را بگیرد.

از سوی دیگر بازار انتظار داشت شیوع اومیکرون با چشم‌انداز کاهش تقاضا قیمت نفت را پایین نگه دارد، اگرچه در روزهای نخست انتشار اخبار مرتبط با ظهور سویه اومیکرون ویروس کرونا شاهد بودیم که قیمت نفت روندی کاهشی را در پیش گرفته و حتی در یک روز 10 دلار سقوط کرد، اما خیلی زود دوباره موتور افزایش قیمت نفت در بازار جهانی روشن شد و امروز حتی از رقم پیش از شیوع اومیکرون بالاتر رفته است.

به گزارش راشاتودی، یکی از ابزارهایی که تا پیش از این آمریکا برای اثرگذاری بر بازار جهانی نفت از آن استفاده می‌کرد، برداشت از ذخایر نفت استراتژیک این کشور بود. چند هفته پیش هم آمریکا اعلام کرد که می‌خواهد 50 میلیون بشکه نفت از این ذخایر برداشت کند، اما کارشناسان می‌گویند این مسأله هم نتوانست جلوی بالا رفتن قیمت را بگیرد. بنابراین ابزارهای آمریکا برای اثرگذاری بر بازار جهانی بسیار محدود بوده و حتی اگر دوباره بخواهد از ذخایر استراتژیک این کشور استفاده کند، هم نمی‌تواند برای مدت زمان زیاد قیمت نفت را کنترل کند.

در واقع یکی از عواملی که طرف آمریکایی را به سمت توافق با ایران سوق خواهد داد همین بسته بودن دست آمریکا و نداشتن ابزار برای اثرگذاری بر بازار جهانی نفت است.

کارشناسان می‌گویند: هم اکنون بازار با کمبود یک میلیون بشکه‌ای روزانه عرضه مواجه بوده و تامین این حجم حتی از سوی تولیدکنندگان بزرگ نفت هم بسیار دشوار خواهد بود؛‌ چراکه طی سال‌های گذشته و به خصوص در طول بحران کرونا، شرکت‌های بزرگ نفتی با کمبود درآمد به خاطر سقوط قیمت مواجه شدند و حجم سرمایه‌گذاری‌های نفتی در سراسر جهان به میزان قابل توجهی کاهش یافت و این مسأله‌ای نیست که بتوان در کوتاه‌مدت اثر آن را خنثی کرد.

لغو تحریم‌های ایران می‌تواند به سرعت صادرات کشورمان را به رقم 2.5 میلیون بشکه‌ای روزانه پیش از تحریم‌ها رسانده و حداقل برای مدتی بازار را متعادل کند.
بازگشت به ابتدای صفحه
ارسال به دوستان
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
روایت تصویری
نگاه دوم
پیشنهاد سردبیر
پربازدیدها

حمله هولناک سگ های ولگرد به پسر اهوازی +عکس

عکس/ جسد متلاشی شده‌ی صاحب ساختمان متروپل زیرآوار

چگونگی حذف درآمد فرزندان مجرد در سرجمع درآمد خانوار برای دریافت یارانه

وزیر خارجه ترکیه فردا به فلسطین اشغالی مى رود

ببینید/تعریف و تمجید انوشه از مالک برج متروپل/چه کسانی و به چه دلیل عبدالباقی را تبلیغ کردند؟

انفجار مهیبی صنعا پایتخت یمن را لرزاند

فرزند شهید صیاد خدایی در مراسم تشییع/ عکس

ریاست قالیباف بر مجلس تکرار می شود/ جریان رقیب نتوانست کاندیدای مطرح خود را بر سرزبان نمایندگان بگذارد/ احتمال تغییرات حداکثری در هیات رییسه مجلس

این حجم از کاندیدا شدن‌ نمایندگان قابل انتظار نبود/ نادران، عباسی، آقا تهرانی و قالیباف برای ریاست کاندیدا می شوند/ برآورد فضای عمومی ریاست قالیباف بر مجلس است

روحانی: نیاز امروز کشور گشایش اقتصادی، رفع عزتمندانه تحریم‌ها و سرمایه‌گذاری‌ داخلی و خارجی است

زمان برداشت یارانه خرداد اعلام شد/ تصمیم دولت برای یارانه خرداد

تعداد جانباختگان حادثه آبادان به ۱۴ نفر رسید

مقام ارشد روس: به تمام اهداف تعیین شده در اوکراین دست می‌یابیم

استقلال همچنان بدون شکست

حمله پهپادی به پایگاه نظامی ترکیه در شمال عراق

خبر خوش معاون تعاون بنیاد شهید و امور ایثارگران برای جانبازان

خارج کردن جمجمه نادر شاه از قبر/عکس

جزئیات تعطیلی روز چهارشنبه در استان‌های کشور

محافظ کارتونی در برابر سنگ

ساده‌لوحی ستون تمامی اظهارنظرهای سیاسی اهالی سینماست/ توقع بیجای مخاطب و بن‌بست هنرمند برای اظهار نظرهای غیر کارشناسی

حمله هولناک سگ های ولگرد به پسر اهوازی +عکس

واکنش گروه دارویی برکت به درج این شرکت در فهرست بدهکاران بانکی/ هیچ قسط معوقی وجود ندارد/ مجموع تسهیلات نسبت به دارایی دفتری این مجموعه کمتر از ۳۰درصد است

خبر خوش بانک مرکزی درباره تسهیلات فرزندآوری

حقوق رانندگان اتوبوس و مترو کارگری نیست و بدون استثنا بالای ده میلیون تومان است/ کارگروهی شش نفره در دولت تکلیف افزایش حقوق این قشر را مشخص خواهد کرد

ریزش ساختمان ۱۰ طبقه در آبادان/ گرفتاری حداقل ۸۰ نفر زیر آوار/ بازداشت پیمانکار و مالک ساختمان متروپل آبادان/شمار جانباختگان ریزش متروپل آبادان به ۱۰ تن رسید

عکس/ جسد متلاشی شده‌ی صاحب ساختمان متروپل زیرآوار

ببینید/خشونتِ غیرانسانی در فلسطین اشغالی

سید حسن نصرالله: کسی نمی‌تواند ادعا کند که در انتخابات اکثریت را به دست آورده است