گزارش تحلیلی روزپلاس/
شاید نسل امروز با دیدن قیمت های کالا در زمان قبل انقلاب تعجب کند اما مقایسه نسبی قیمت ها با حال حاضر نشان از عدم ارزانی قبل انقلاب دارد.
کد خبر: ۲۰۵۷۸۷
تاریخ انتشار:۱۹ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۹ - 10 July 2021
مقایسه کامل وضع معیشتی امروز با پیش از انقلاب اسلامی/ برمبنای درآمدها و قیمت دلار در زمان پهلوی، هزینه‌ها در سال ۱۴۰۰ چه میزان بود؟

به گزارش روزپلاس، قبل از انقلاب هر از گاهی قیمت اقلام و کالاها در میان جراید دیده می شد. در برهه ای دولت با صدور اطلاعیه ای در جراید دستمزد کارگر ساده را روزانه 7 هزار و سیصد ریال در ماه اعلام کرد. این جراید دستمزد یک تحصیل کرده را 10 هزار ریال ذکر کرده و گفتند حقوق یک معلم نیز بین 35 تا 65 هزار ریال است و یک مسئول کشیک شبانه اگر  بتواند شب تا صبح مراقب اوضاع باشد 22ریال حقوق دریافت می‌کند. همان زمان جراید به اعلام قیمت‌ برخی کالاها نیز پرداختند و نوشتند که متوسط اجاره خانه 1 هزار تا 3 هزار ریال است.

ضمن اینکه بهداشت و درمان و تحصیل تا پایان مقطع دانشگاهی، تغذیه در مدارس و کتاب های درسی را رایگان اعلام کرده بودند. اما قیمت کالاهای ضروری نیز قابل توجه است هر کیلو گرم گوشت گوسفند و گوساله 230ریال بود که با استخوانش گران تر می شد.  کالاهای دیگر نیز آن روز قیمتش اعلام شد از شیر و ماست 20ریالی گرفته تا یک کیلو برنج 32 ریالی . نان سنگک  و بربری در آن روز ۱۰ ریال و  نان تافتون نیز 4 ریال اعلام شده بود. تخم‌مرغ دانه ای ۴ریال،  یک کیلو چای ۸۰ ریال ، یک کیلو شکر۲۶ ریال و یک کیلو قند 28 ریال بوده است.  در آن زمان ماشین رنو 120 هزار ریال و پیکان دولوکس 1175 ریال بوده است.  و در نهایت قبر در بهشت زهرا  هم ۷۵۰۰ ریال اعلام شده بود. این قیمت ها در حالی نرخ گذاری شده بود که هر دلار آمریکا 69 ریال ارزش داشت .
 

دوران پهلوی ارزانی نبود، مثلا دلار ۳۸هزارتومان !


اما اکنون کافی است که قیمت های امروز و سطح درآمد متوسط یک کارگر که چهل میلیون ریال حقوق دریافت می کند را با  قیمت ۱۰ ریال آن زمان حساب کنیم. آن وقت می بینیم که طبق برآورد الان باید نان 54 هزار و هفتصد و نود ریال و قیمت پراید ۹۵ میلیون تومان باشد که البته همین هم هست هرچند در بازار قیمت کارخانه ای پراید ارزان‌تراست. سایر موارد را هم همین طور می توان محاسبه کرد مثلا حقوق متوسط یک کارگر به نسبت آن روز 5 هزار چهارصدو هفتادونه برابر شده با این عدد باید دلار به سطح 383 هزار و 561 ریال برسد .

البته بزرگان اقتصاد آن زمان به شاه می گفتند قیمت واقعی دلار ۷۰ ریال نیست بلکه ۲۰۰ ریال است ولی شاه زیر بار نمیرفت.  شاید نسل امروز با دیدن قیمت های کالا در زمان قبل انقلاب تعجب کند اما مقایسه نسبی قیمت ها با حال حاضر نشان از عدم ارزانی قبل انقلاب دارد. و نکته ی دیگر سرانه قدرت خرید خانوارهای ایرانی است که طبق آمار دوران قبل از انقلاب قدرت خرید مردم بسیار کمتر بوده اما در سالیان اخیر حدود 2و نیم تا 3 برابر این شاخص افزایش داشته است.
بازگشت به ابتدای صفحه
ارسال به دوستان
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
روایت تصویری
نگاه دوم
پیشنهاد سردبیر
پربازدیدها