گزارش تحلیلی روزپلاس/
برای قطعی برق دلایلی مختلفی ذکر می شود از وجود بیت کوین ها گرفته  تا گرمای هوا و افزایش میزان مصرف و... اما در این میان سه دلیل اصلی و شاید بهتر بگویم سه غفلت دولت موجب پدید آمدن شرایط فعلی شده است تا افتخاراتی دیگر در کارنامه آقای حسن روحانی در روزهای آخر کاری اش ثبت شود.
کد خبر: ۲۰۵۵۷۵
تاریخ انتشار:۱۷ تير ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۶ - 08 July 2021

مثلث غفلت دولت عامل بی برقی امروز/ از خیانت معاهده پاریس به کشور تا ترک فعل وزارت نیرو در ساخت نیروگاه و سرکوب توان داخلی کشور

به گزارش روزپلاس قطعی برق در سراسر کشور همچنان ادامه دارد و دولت برای حل مشکل راهکارهایی عجیب و غریب ارائه می دهند از تعطیلی پنجشنبه های ادارات گرفته تا تعطیلی استان ها جنوبی کشور و خاموشی  معابر؛  اما دفعات و زمان قطعی برق همچنان بیشتر می شود و مسئولین نیز در انتظار صرفه جویی مردم در میزان مصرف از برق نشستند. موضوع قطعی برق نه تنها کارهای تولیدی کشور را لطمه زده بلکه دردسرهایی نیز برای کسب و کارهای بوجود آورده و البته که زندگی معمولی خانواده ها را هم تحت الشعاع قرار داده است.

برای قطعی برق دلایلی مختلفی ذکر می شود از وجود بیت کوین ها گرفته  تا گرمای هوا و افزایش میزان مصرف و... اما در این میان سه دلیل اصلی و شاید بهتر بگویم سه غفلت دولت موجب پدید آمدن شرایط فعلی شده است تا افتخاراتی دیگر در کارنامه آقای حسن روحانی در روزهای آخر کاری اش ثبت شود.

یکی از موضوعات مهم بی تدبیری دولت در نساختن نیروگاه است ! نتیجه ی عدم افزایش این ظرفیت و کهنه بودن تجهیزات امروز کاملا مشهود است . متاسفانه در این سالها اقدام درستی از سوی دولت انجام نشده  و وزارت نیرو نیز به بهانه کسری بودجه و نداشتن منابع در سال‌های گذشته اقدام زیادی درباره افزایش توان ظرفیت تولید برق و ساخت نیروگاه‌ها انجام نداده است. البته این فقط یک جنبه از کم کاری دولت است. 

غفلت دیگر دولتمردان ما  زمانی بود که خانم ابتکار را واسطه ی امضای معاهده ی پاریس کرد تا افتخارش را بر سینه ی خود بیفکند معاهده ای که دولت در نهایت ملزم به محدود کردن نیروگاه های سوخت فسیلی شد. هرچند بعد از مدتی روحانی به خسارت های کلان این معاهده آگاه شد و در جلسه ای ابراز پشیمانی کرد و اذعان داشت که خود را گرفتار یکسری مقاله کرده و در نهایت ملت را به دردسر انداخته است. 

آن روز شاید حسن روحانی این روزها را پیش بینی نمی کرد ولی به حال آب از سر گذشته بود. طبیعی است که معاهده پاریس مثل اکثر پیمان ها بین المللی فواید ظاهری دارد ولی قطعا اهداف پشت پرده آنها به ضرر کشور های در حال توسعه است.

اما موضوع دیگر اهمال کاری دولت درخصوص مپناست که بعنوان بزرگترین مجموعه داخلی تهیه زیرساخت های نیروگاهی به علت نداشتن سفارش از طرف دولت طی هشت سال گذشته ، درگیر فعالیت های دیگر شده است.

این ها مشکلاتی است که دولت در این سالها پدید آورده  وحالا امروز کاسه چه کنم  چه کنم در دست گرفته  . قطع به یقین حل مشکلات امروز برق کشور به دولت روحانی قطع نمی دهد اما لازم است که شخص رییس جمهور و همکارانش زندگی عجیب موریانه ای که برای زمستانش ذخیره می کند تا گرفتار نشود را به یادآوردند. دولت روحانی نه تنها هیچ تدبیری در ساخت نیروگاه و سفارش به مپنا برای تامین زیرساخت نکرده بلکه با امضای توافق نامه ای خسارت برانگیز کشور را در تنگنا قرارداده است.

هادی بیگی نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس در خصوص سه مثلث غفلت دولت برای بوجود آمدن مشکلات امروز برق به روزپلاس گفت:
فرض بگیریم که بواسطه ی معاهده ی پاریس قرار شده که نیروگاهی در کشور ساخته نشود اما سوالم از دولت این است که آیا ایجاد فاز بخار در نیروگاه های گازی نیزجز معاهده ی پاریس بوده؟ کاهش تلفات هم جز معاهده پاریس بوده که نتوانستیم آن را انجام دهیم وبواسطه ی آن افزایش بهره وری داشته باشیم ؟ آیا دو فاز نیروگاه بوشهر هم جز معاهده پاریس بوده که به سرانجام نرسیده؟

خیر؛ اینگونه به نظر می آید طی سالهای گذشته در حوزه برق بی توجهی های دیگری هم از سوی دولت صورت گرفته است.  همین الان وزارت نیرو برای ساخت نیروگاه وارد می شود وکلنگ برای ساخت نیروگاه می زند اما زمان اجرا شدنش با خداست؟  باید تاکید کنم که در بحث برق در کشور ما نسبت به نیاز کشور بی توجهی کردیم نتیجه ی این بی توجهی نیز مشکلات امروز کشور  است.

وی در مورد عدم درخواست سفارش از مپنا برای تهیه زیرساخت نیروگاهی گفت: اما شرکت مپنا توانمندی ویژه ای دارد که جز 5 مجموعه صنعتی دنیا بوده اما انقدر به او کار ندادند و ضعیفش کردند که رتبه اش سقوط کرده است . ضمن اینکه دولت کلی بدهی به مپنا دارد و پرداخت نمی کند و این ها همه خراب کردن توانمندی داخل کاری است که دولت تدبیر و امید از پسش به خوبی برآمده است.
بازگشت به ابتدای صفحه
ارسال به دوستان
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
روایت تصویری
نگاه دوم
پیشنهاد سردبیر
پربازدیدها