اگر شما جزو افرادی هستید که احساس می‌کنید خلاقیت چندانی ندارید، از ترفند‌های روانشناسی برای افزایش خلاقیت خود استفاده کنید.
کد خبر: ۱۹۳۲۷۴
تاریخ انتشار:۰۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۶ - 28 March 2021
به گزارش روزپلاس، گاهی اوقات به نظر می‌رسد که فقط افراد خاصی توانایی خلاقیت را دارند و اگر احساس می‌کنید از آن دسته افراد خوش‌شانسی نیستید که از یک منبع به ظاهر بی پایان خلاقیت بهره‌مند هستند، این بدان معنا نیست که شما محکوم به یک زندگی پیش پا افتاده هستید. تقریباً مانند عضله، خلاقیت چیزی است که می‌توانید با کمی تمرین و سخت‌کوشی آن را پرورش و رشد دهید.

یک نکته مهم برای این منظور که باید به خاطر بسپارید این است که خلاقیت یک فرآیند منفعل نیست که راحت بنشینید و منتظر باشید تا از جایی به شما الهام شود. چرا که در این صورت، به مرور زمان، انگیزه خود را از دست می‌دهید و دلسرد می‌شوید. بنابراین، بهتر است به دنبال راه‌هایی برای تقویت خلاقیت خود باشید و مواردی که برایتان الهام‌بخش است و در این مسیر به شما می‌کند را جستجو کرده و توجه و انرژی ذهنی خود را بر روی کاری که باید انجام دهید، متمرکز کنید.

برخی از ترفند‌های جذاب و اغلب غیرمعمول در این مطلب را بررسی کنید چرا که ممکن است به جرقه خلاقیت شما کمک کنند.

پیاده‌روی کنید

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد افراد، هنگام راه رفتن بیشتر از زمان هایی که نشسته اند از خود، خلاقیت بیشتری نشان می‌دهند.

تحقیقات قبلی نشان داده است که فعالیت بدنی منظم می‌تواند نقش مهمی در تقویت و محافظت از توانایی‌های شناختی داشته باشد و همچنین این مطالعه نشان داد که یک پیاده‌روی ساده می‌تواند انواع خاصی از تفکر را در ذهن شما تقویت کند.

بنابراین، اگر به یک میز وابسته شده‌اید و تلاش می‌کنید تا ایده خوبی به ذهن شما خطور کند، سعی کنید به پیاده‌روی بروید تا ببینید آیا فکر خوبی به ذهنتان خطور می‌کند یا خیر؟!

به خودتان پاداش دهید

تحقیقات نشان داده است که پاداش دادن برای انجام کارهایی که خود باعث پیشرفت شده‌اند، می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد؛ به طوری که انگیزه را کاهش دهد.

وقتی که پدیده‌ای بیش از حد، شناخته شود و برای تفکر خلاقانه آن، نوعی پاداش درنظر گرفته شود ممکن است نتیجه عکس داشته باشد و خلاقیت و انگیزه را خفه کند.

امّا با این حال، تحقیقات نشان داده است که وقتی پاداش‌هایی برای تولید آثار خلاقانه درنظر گرفته می شود خلاقیت افراد نیز افزایش پیدا می کند.

بنابراین، اگر می‌خواهید در کار‌های خود از چیزهای مختلف الهام بگیرید، سعی کنید برای پیدا کردن یک راه حل خلاقانه، برای خودتان یک پاداش در نظر بگیرید و مراقب باشید که در این کار زیاده روی نکنید، زیرا ممکن است انگیزه خود را با این کار از دست بدهید.

مقداری فاصله روانشناختی ایجاد کنید

معمولا بسیاری از افراد، هنگامی که در خلاقیت خود به یک ‌بن بست می رسند بر این باور هستند که کمی باید از آن کار فاصله بگیرند و در این میان، مطالعات نشان داده است که فاصله روانشناختی نیز ممکن است همین کار را انجام دهد.

محققان دریافته اند که اگر فردی، از دور به یک مسئله  نگاه کرده و در مورد آن فکر کند، می‌تواند به راه حل‌های بهتری برسد و از خلاقیت خود بهترین استفاده را ببرد. بنابراین، اگر با مشکلی سخت روبه‌رو شدید، تصور کنید که این مسئله از مکان فعلی شما فاصله گرفته و از آن جدا شده است.

محیط خود را الهام‌بخش کنید

میهالی سیکزنتمیلالی، روانشناس بر این باور است که محیط پیرامون افراد در روند خلاقیت آن ها نقش دارد و تحریک محیط می‌تواند خلاقیت را تسهیل کند. بنابراین، احاطه کردن خود با چیز‌هایی که به نظر الهام‌بخش و انگیزه‌آور هستند، می‌توانند به فرد کمک کنند.

یک فضای اداری ایجاد کنید که به شما کمک کند تا از محیط  الهام بگیرید و انرژی داشته  و به دنبال آن، تجربیات تحریک‌کننده ای داشته باشید چرا که می‌تواند به ایجاد خلاقیت شما کمک کند.

محدودیت ایجاد کنید

هنگامی که افراد می‌خواهند یک مسئله را حل کنند، اغلب، به ایده‌های واضح و مبتنی بر ایده‌های موجود اعتماد می‌کنند تا بتوانند راحت‌ترین راه حل را پیدا کنند که این موضوع، اغلب منجر به نتیجه خوبی می‌شود، اما  از طرفی هم می‌تواند به مجموعه‌های ذهنی و ثبات عملکردی منجر شود که فکر کردن در مورد راه حل‌های خلاقانه را به چالش بکشد.

یک راه برای غلبه بر این مسئله، ایجاد برخی محدودیت‌ها است که در واقع می‌تواند منجر به راه حل‌های خلاقانه‌تری شود.

هنگامی که سعی در حل مسئله دارید، تلاش کنید مواردی که می‌توانید استفاده کنید را محدود کنید تا به یک راه حل برسید که در این میان، حتی ممکن است به برخی نتایج خلاقانه برسید که تا به حال تصور آن را نداشته‌اید.

رویاپردازی کنید

در دنیای پیشرفته و آنلاین امروز، حواس‌پرتی فقط با یک کلیک فاصله دارد . بنابراین، سعی کنید به جای اینکه بیکار باشید و یا با برنامه‌ها، بازی‌ها، ایمیل و بازدید از وبسایت‌های مخرب وقت خود را پر کنید، سرگرم یک کار مفید شوید.

در یک مطالعه، عملکرد شرکت‌کنندگان بی حوصله در تست‌های خلاقیت  نسبت به افراد سرخوش و آرام بهتر بود و در مطالعه دیگری، محققان دریافتند که بی حوصلگی به مردم این فرصت را می‌دهد تا رویاپردازی کنند که این موضوع، منجر به خلاقیت بیشتر می‌شود.

سعی کنید دوباره یک مسئله را بفهمید

یک ویژگی مشترک که همه افراد خلاق تمایل دارند آن را به اشتراک بگذارند، دوباره اندیشیدن به یک مسئله است. بنابراین، به جای اینکه در همان نقطه‌ای که هستید، باقی بمانید، سعی کنید یک قدم به عقب بازگردید.

از همان ابتدا مشکل را دوباره مرور کنید. آیا روش دیگری برای فکر کردن در مورد مشکل وجود دارد؟ آیا می‌توانید از زاویه دیگری به موضوع نگاه کنید؟

دادن این شانس به خودتان برای شروع کار با یک دیدگاه تازه می‌تواند باعث ایجاد تفکر خلاق و راه حل‌های جدیدتری  شود.

احساساتی شوید

مدت‌ها بود که محققان تصور می‌کردند احساسات مثبت به شدت با خلاقیت ارتباط دارد، اما تحقیقات بیشتر نشان داده است که هر دو حالت عاطفی مثبت و منفی با تفکر خلاق ارتباط دارند.

این بدان معنا نیست که شما باید عجله کنید و خود را در یک وضعیت بد روحی قرار دهید تا فقط الهام بگیرید، اما فراموش نکنید که وقتی در وضعیت عاطفی منفی قرار گرفتید، سعی کنید مقداری از این انرژی را در جهت حل مسئله یا انجام یک کار مفید استفاده کنید و بیکار ننشینید.

احساسات منفی می‌تواند ناخوشایند باشد، اما شما می‌توانید با کار بر روی یک چیز مثمر ثمر، از آن‌ها نهایت استفاده را ببرید.

اطراف خود را پر از رنگ آبی کنید

روانشناسی رنگ نشان می‌دهد که رنگ‌های مختلف می‌توانند تأثیر متفاوتی بر روحیه، احساسات و رفتار‌های انسان داشته باشند. طبق یک مطالعه، رنگ آبی باعث می‌شود افراد با خلاقیت بیشتری فکر کنند.

به گفته محققان، رنگ آبی به تشویق افراد برای تفکر در خارج از محدوده کمک می‌کند چراکه رنگ آبی به شدت با طبیعت، صلح و آرامش در ارتباط است، این رنگ به افراد کمک می‌کند تا در کاوش و خلاقیت احساس امنیت کنند.

بنابراین، دفعه دیگر که می‌خواهید الهام بگیرید، سعی کنید از رنگ آبی استفاده کنید تا ببینید که این رنگ باعث ایجاد ایده‌های جدید می شود.

مدیتیشن انجام دهید

تحقیقات نشان داده است که انواع خاصی از مدیتیشن با افزایش تفکر خلاق مرتبط است و علاوه بر این، مدیتیشن مدت‌هاست که به عنوان یک روش آرام‌سازی ذهن استفاده می‌شود، اما تحقیقات اخیر نشان داده است که فواید سلامتی فراتر از آرامش است.

یک مطالعه نشان داده است که استفاده از مدیتیشن با نظارت آزاد که در آن فرد بدون تمرکز بر روی یک موضوع یا ایده خاص، پذیرای هرگونه افکار و احساسات است، می‌تواند به افزایش  ایده‌های جدید کمک کند.

به دنبال روش‌هایی باشید که بتوانید از طریق آن ها، تکنیک‌های مدیتیشن را در زندگی روزمره خود بگنجانید و با تمرکز بر افکار و تجربیات خود به پرورش تفکر خلاقانه کمک کنید.


باشگاه خبرنگاران 


سایر اخبار
بازگشت به ابتدای صفحه
ارسال به دوستان
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
روایت تصویری
نگاه دوم
پیشنهاد سردبیر
پربازدیدها